Hol lehet az '56 utáni megtorlás egyetlen szegedi áldozatának holtteste?

Szegeden az 1956-os forradalom után egyetlen embert végeztek ki az eseményekben való részvétele miatt: Kováts Józsefet. Életéről és haláláról csak nagyon keveset tudunk – olvasható abban a levélben, amelyet a napokban küldtek el Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszternek. A levél aláírói: Zombori István, a Móra Ferenc Múzeum megyei igazgatója, Blazovich Péter, a hódmezővásárhelyi Emlékpont intézményvezetője és Kunstár Csaba újságíró.

  • Szegő Iván Miklós Szegő Iván Miklós
Hol lehet az '56 utáni megtorlás egyetlen szegedi áldozatának holtteste?

Kováts Józsefet 1958. október 6-án végezték ki, tehát az aradi vértanúk halálának évfordulóján. A fiatal férfit 1956-ban a Forradalmi Tanács a fegyveres erők felügyeletével bízta meg. A forradalom után egyedül ő esett áldozatul a megtorlásoknak – legalábbis bírósági procedúra nyomán.

Szegeden azt sem tudni, hogy merre találhatóak az egyetlen kivégzett földi maradványai. „Vajon őt is arccal lefelé, összedrótozott kézzel földelték el a szegedi rabtemetőben, mint Nagy Imrét?” – teszik fel a kérdést a levél szerzői.

Kováts József
szegedkurir.hu

A rendszerváltás környékén volt már egy feltárási kísérlet a szegedi rabtemetőben, de nem járt sikerrel. A levélírók szerint újra meg kell próbálni a keresést. Arra kérik ezért Navracsics Tibort, hogy kutassák föl a büntetés-végrehajtás, illetve az igazságügyi minisztérium irattáraiban az összes olyan dokumentumot, ami Kováts József kivégzésével, temetésével, illetve ügyével kapcsolatba hozható. Ugyancsak kérik, hogy a miniszter támogassa a kivégzett forradalmár földi maradványainak exhumálását.

Kunstár Csaba újságíró, a szegedkurir.hu szerkesztője már régóta foglalkozik az 1956-os áldozat ügyével. Kováts József édesapja a Horthy-rendszerben rendőrtiszt volt. A fiatalember korábban az orvosi egyetemen tanult, de barátaival összeverekedtek a kommunista R-gárdistákkal. Az egyetemről ezért mennie kellett, traktorosként dolgozott egy kis faluban. 1956-ban költözött vissza Szegedre.

Kunstár nemrégiben egy új dokumentumot is közölt, amely szerint az 1956-os forradalom idején merényletet terveztek Kováts ellen – erről egy bizalmas rendőri jelentés szól, amely már a forradalom leverése után készült. A szegedkurir.hu szerint a jelentés a szegedi MÉH-telepről került elő.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.