Schiffer az MSZP-vel és a Jobbikkal menne neki Orbánék törvénygyárának

Schiffer András nyílt levélben kérte fel az ellenzéki frakcióvezetőket, hogy januárban közösen nyújtsák be újra azokat az Alkotmánybíróság (AB) előtt fekvő ügyeket, amelyekben a három pártnak egyezik az álláspontja. - írja az MTI.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Schiffer az MSZP-vel és a Jobbikkal menne neki Orbánék törvénygyárának

Az LMP frakcióvezetője az Alkotmánybíróság (AB) épülete előtt tartott szombati sajtótájékoztatóján a kezdeményezését azzal indokolta, hogy az új alkotmánybírósági törvény miatt januártól „nemcsak az egyszerű állampolgárok, de az egyszerű parlamenti képviselők” sem fordulhatnak a testülethez.

A politikus különösen súlyosnak nevezte a helyzetet, mert véleménye szerint jelenleg a parlament éppen egy olyan törvényt készül elfogadni, amely „az emberek totális megfigyelését teszi lehetővé”, miközben a kormánytöbbség „most veri keresztül (…) a kizsákmányolás törvénykönyvét”. Az LMP vezetője ezzel egyrészt a Nemzeti Információs és Bűnügyi Elemző Központ (NIBEK) felállítására, másrészt pedig az Új Munkatörvénykönyv parlamenti elfogadtatására gondolt

Schiffer András: ellenzéki összefogás
MTI / Kovács Attila

Mint ahogy a hvg.hu is megírta a NIBEK kivételes hozzáférést adna az állampolgárok adatvagyonához, míg az új MT-t számos szakértő kritizálta.

Csak együtt sikerülhet

Schiffer András cinikusnak nevezte azt a kitételt, hogy az új alkotmánybírósági törvény alapján a képviselők csak egynegyede fordulhat az Ab-hez. Számításai szerint az ellenzék esetében ehhez a teljes szocialista és jobbikos frakciókon kívül szükség van még néhány további képviselőre is.

Schiffer András úgy fogalmazott, hogy a Fidesszel "saját fegyverével" kell szembeszállni, és élni kell azzal a lehetőséggel, amiről feltehetően a kormánytöbbség sem gondolta, hogy az ellenzék használni fogja. Ezért arra kérte Mesterházy Attila szocialista és Vona Gábor jobbikos frakcióvezetőt, hogy január első hetében közösen nyújtsák be újra azokat az Alkotmánybíróság előtt fekvő kéréseket, amelyekben a három pártnak egybeesik az álláspontja.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.