Fideszes önkormányzatok Britton-közeli üzletei

Töretlenül népszerű számos Fidesz vezette Pest megyei településen a Kulcsár-ügyben szereplő Brittonhoz kötődő szentendrei cégcsoport.

  • Rádi Antónia Rádi Antónia
Fideszes önkormányzatok Britton-közeli üzletei

Évek, voltaképpen az ott rendezett 2006-os öttusa-Európa-bajnokság óta tervez saját uszodát a Pest megyei Budakalász. A világbajnok Balogh Gábor akkor és ott is egyéni aranyat szerzett – talán innen táplálták a helyiek a reményt, hogy valamiféle agytrösztként a bajnok is részt vesz majd a tavaly óta városi ranggal büszkélkedő nagyra nőtt falu sportéletében. Balogh jelenleg nem egyszerű sportember, hanem Orbán Viktor miniszterelnök egyik tanácsadója. Így persze nyilván csak közvetve tartja rajta a szemét a most megvalósulni látszó uszodaterveken. A budakalászi önkormányzat ragaszkodik ugyanis a 33 méteres és tanmedencét is magában foglaló létesítményhez a 11-es főút melletti Omszki-tó környékének rendezése során.

Horváth Szabolcs

 A fejlesztési koncepciót a szentendrei Cefam Hungary Kft. dolgozhatja ki – így döntött a napokban zárt ülésen a képviselő-testület településfejlesztési bizottsága. A svéd Cefam AB tulajdonában lévő cég a szomszédos Pomázra, egy 1,5 hektáros területre több mint 7 milliárd forintos beruházással tervezett Nemzeti Kézilabda Akadémia „projektirányítója” is. A HVG tudomása szerint a – Budakalászhoz és Pomázhoz hasonlóan – fideszes vezetésű Szentendrén aláírásra vár az az együttműködési megállapodás a Cefammal, amely a város területén lévő, részben megyei tulajdonú római kori műemlék, az úgynevezett Ulcisia Castra hasznosításáról – „római hangulatú” szállodakomplexummá alakításáról – szól, igaz, régészeti közparkot is ígérnek. A szerződést a szintén fideszes Pest megyei közgyűlési elnök, Szűcs Lajos már szignózta.

A Cefam 2004-ben alakult QualiTeam Systems Kft. néven, az egyik tulajdonosa 2008-ig, a svéd befektető érkezéséig a szentendrei Simon Péter volt. Ő volt az egyik ötletgazdája a visegrád-lepencei termálszállónak, amelyre a beruházó Britton-csoport a Kulcsár-féle botrány idején a K&H Equities Rt.-ből eltűnt pénzek egy részét fordította. Simon egy ideig vezette is azt a Thermal Hotel Visegrád Rt.-t, amelyben átmenetileg többségbe került a Britton. A Heti Válasz 2009-es cikke szerint a Kulcsár-perben első fokon felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt brittonos Mészáros János a QualiTeam-Consult Kft.-nél „érhető utol”. Ez a jelenleg is Simon résztulajdonában álló cég volt az, amely uszodaberuházásra Aquapalace Kft. néven közös céget alapított Szentendre városával (HVG, 2006. július 10.), ám abból utóbb kiszállt.

 A város vezetése – legalábbis a HVG-nek ezt mondták – nem tudott erről az uszodás előzményről, de a szentendrei beruházást színvonalasnak tartja, és szívesen látnának hasonlót a településen is, igaz, kisebbet. Ha ismernék a számokat, talán meggondolnák magukat: a Vizes Nyolcasnak nevezett uszodát működtető Aquapalace 2010-es mérlege 228 milliós veszteséget mutat, ráadásul a városnak az idén 240 millió forint kamatot és lízingdíjat kell fizetnie a finanszírozó banknak. Szentendre bizalma mégis töretlen az ismerői szerint a térség országgyűlési képviselőjével – s a brittonos időkben Visegrád polgármesterével –, Hadházy Sándorral (Fidesz) jó viszonyt ápoló Simonban: ő a gazdasági igazgatója a pályázatkezeléssel foglalkozó, városi tulajdonú Pro Szentendre Kft.-nek is. Hozzá köthető a térségi „hírcentrumként” működő Szentendrei Médiaközpont Kft. is, amelyben cége révén közvetett tulajdonostárs, s amelyhez egyebek mellett a budakalászi VKC televízió is tartozik. A VKC-t üzemeltető Fanny-Film Kft. szintén a szövevényes cégbirodalom része, s 2009-ben néhány hónapig érdekelt volt benne Hadházy felesége is.

Budakalászon a napokban döntöttek arról is, elfogadják a központosítást javasló médiakoncepciót. A tervezet – amely praktikusan az országos közszolgálati hírgyár helyi változatát valósítaná meg – kalandos előéletű: a községi honlapon olvasható tanulmány eredeti változata Koczka Tibor számítógépén készült. Ő a Szentendrei Médiaközpont igazgatója és a VKC budakalászi kapcsolattartója. A községházán informálisan azt mondták, nincs a témának szakembere helyben, ezért kértek szívességet mástól (a budakalászi képviselő-testület tagja egyébként Mányai Zoltán, a Fidesz korábbi sajtómunkatársa, a Belügyminisztérium jelenlegi sajtófőnöke is), a polgármester környezetében ugyanakkor valótlan állításnak mondják, hogy Koczka lenne a szerző. Ami egyébiránt a Budakalászi Hírmondó főszerkesztője, Fucskó Miklós által írt segélykérő körlevélből derül ki, amelyhez a feladó mellékletben csatolta bizonyítékát: a koncepció számítógépes fájljának adatlapját.

A koncepció jóváhagyása után közbeszerzésen keres majd közös üzemeltetőt a falu a havonként megjelenő helyi újságra, a hivatalos honlapra és a televízióra, márpedig az előzmények után úgy tűnik, a VKC felé lejthet a pálya. A falu vezetése ezt tagadja, mondván, ők az eddiginél olcsóbb, hatékonyabb és egységes arculatú médiát várnak a központosítástól.

A helyi ellenzék többsége a sajátos politikai helyzetnek – az előző polgármester megbuktatásának – köszönhetően voltaképpen a Fidesz országos szövetségeséből, a dávidi MDF-ből kiváltak által létrehozott, helyben erős Nemzeti Fórum tagjaiból áll. Ők a HVG tudomása szerint aggódnak Simonék nyomulása miatt, s emlékeztetnek arra, hogy miközben a falu vezetése rendre a távolságtartását hangsúlyozza, már az omszki pályázatra meghívott – s a Cefammal szemben alulmaradt – cégek között is volt átfedés. Az egyik, a budapesti Kleberbaum Kft. ügyvezetője, Kövecses Karolina például az öt évre ítélt Kerék Csaba Britton Capital Kft.-jében volt felügyelőbizottsági tag, a szentendrei Evne Kft. tulajdonosa pedig a Visegrádi Városfejlesztési Kft.-t is vezeti.

RÁDI ANTÓNIA

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.