szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miután a kormány kitúrta Simicska Lajost, egy francia érdekeltség, a JCDecaux foglalta el a magyar óriásplakát-piacot. De miért egy francia, miért nem egy baráti magyar? Könnyen magyarázza az ellentmondásosnak tűnő helyzetet, hogy a francia cég körül egy már-már Habony Árpád-szintű "tanácsadó" forgolódik, a tokaji borszcénából nemrég kitett Tombor András.

A lassan egypólusú óriásplakátpiacból egyre nagyobb szeletet hasít ki magának egy francia központú cég, a JCDecaux. Szakmai berkekben egyöntetű álláspont, hogy ennek hátterében az áll, hogy Orbán Viktor korábbi biztonságpolitikai tanácsadója közvetítőként tüsténkedik a kültéri reklámpiacon. Tombor András ráadásul a plakátpiac jó ismerője, hiszen a kétezres évek közepén éppen a JCDeacux elődjének, a Multireklámnak volt a vezérigazgatója, amikor még Csányi Sándor OTP-vezér birtokolta a céget. Tombor a fővárosi döntéshozatalban is igyekszik érvényesíteni a befolyását. A BKV már hónapokkal ezelőtt kiírta a közbeszerzési pályázatot a tömegközlekedés felületeinek értékesítésére, és a feltételeket gyakorlatilag a JCDecaux-ra szabták.

Kidobóemberek a piacon

Az irányított médiavásárlással kiszorítják Simicskáékat, és megrendelésekhez juttatják a kiválasztottakat, elsősorban a JCDecaux-t. Mindez automatikusan lehetővé teszi, hogy a talpon maradt médiatulajdonosok kapuőrként viselkedjenek, és csak azokat a megrendelőket engedjék be a hirdetési piacra, akiket megfelelőnek látnak.

A lap megkeresésére Tombor nem válaszolt. A JCDeacux persze keményen hárít mindenféle összefonódási feltételezést, vezérigazgatója, Szelei Szilárd azt közölte a HVG-vel, hogy „a JCDecaux-ban Tombor Andrásnak nincs tulajdonosi érdekeltsége, nem tölt be vezető tisztséget, illetve a JCDecaux semmilyen üzleti kapcsolatban nem áll Tombor Andrással”.

A Grand Tokaj (korábbi Tokaj Kereskedőház) vezérkarából most már biztosan kimaradó Tombor azonban lehet, hogy hasít a plakátbizniszben, más területen viszont inkább kegyvesztettnek tűnik. A nyugatias külső mögött keletiesen gondolkodó embernél összemosódik a határ a közpénzek és a magánüzlet között” – jellemzi a HVG-nek a sajtóban lépten-nyomon felbukkanó, ám a közvélemény számára Habony Árpádhoz hasonlóan azonosíthatatlan politikai szerepkört élvező Tombort egyik régi ismerőse.

Már évekkel korábban feltűnt Tombor mellett a később kormányszóvivőként is tevékenykedő Giró-Szász András. Tény, hogy az a budai Normafa úti társasház, amelynek postaládáján és kapucsengőjén ma is a Tombor név olvasható, Giró-Szász feleségének is az egyik, cégiratokban feltüntetett címe volt. Ám az idők változnak, Tombort ma az önálló jövedelem nélküli, Fidesz-tanácsadó Habonnyal együtt mozgónak mondják, akinek állítólag 20 millió forint hitelt is nyújtott. „Ő a fővárosi önkormányzatok és cégek Voldemortja, afféle megmondóember” – jellemezte a HVG egyik informátora.

 A részleteket a legfrissebb HVG-ben olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!