szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz elnöki hivatal szóvivője szerint, ha a szankciók miatt Vlagyimir Putyin nem is utazhat Washingtonba, de Donald Trumpot szívesen látják Moszkvában.

Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök telefonbeszélgetése azt jelenti, hogy Moszkva és Washington ezentúl a békéről, nem háborúról fog beszélni – jelentette Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Rosszija 1 televízió Moszkva. Kreml, Putyin című műsorában.

„Ez egy erőteljes jelzés arra vonatkozóan, hogy mostantól párbeszéd útján próbáljuk majd megoldani a problémákat. És most már a békéről fogunk beszélni, nem a háborúról” – mondta a szóvivő.

„Mi volt az előző (amerikai) kormányzatnál? Nincs párbeszéd, háború a végsőkig. Ez volt az előző kormányzat hivatalos álláspontja. Trump elnök nyilatkozataiból ítélve: a problémákat párbeszéd útján oldjuk meg, nincs háború, béke kell. Az ilyen álláspontnak, elvileg, minden épeszű ember vagy állam számára rokonszenvesebbnek kellene lennie” – fogalmazott.

Azzal kapcsolatban, hogy orosz hivatalos személyek hogyan utazhatnak majd tárgyalni az Egyesült Államokba, Peszkov kijelentette, hogy az ellenük bevezetett szankciók, megfelelő akarat esetén, bármikor visszavonhatók. Megjegyezte, hogy Trump bármikor felkeresheti Oroszországot.

Az orosz elnök sajtótitkára úgy vélekedett, az elmúlt évek tapasztalatai segítik Oroszországot abban, hogy a Nyugattal folytatott esetleges tárgyalások során ne hagyja magát újra félrevezetni, mint ahogy az ukrajnai rendezésről rendelkező 2014-2015-ös minszki megállapodások esetében történt.

Véget érhet a háború, ha Ukrajna katonai, vagy ha Oroszország gazdasági vereséget szenved – Trump lehet az igazságosztó

Bár a Kreml most is azt üzeni, csak akkor lesz vége az ukrajnai háborúnak, ha Kijev Oroszország minden követelését teljesíti, az ország erőforrásai kimerülőben vannak. Putyin elnök pedig csak egy dologban lehet biztos, hogy a régi-új amerikai elnök, Donald Trump esetében semmi sem biztos.

A megtévesztés elleni garanciák „valószínűleg abban állnak, hogy vége van a romantikus időszaknak. Most a pragmatizmus ideje van, az elmúlt évek tapasztalataiból kell meríteni. És éppen ez, az elmúlt évek tapasztalatai segítenek abban, hogy ne essünk bele a hamis ígéretek hálójába” – fogalmazott.

Mint mondta, Oroszország nem felejti el, hogy más kérdésekben is becsapták, például amikor megígérték neki, hogy a NATO-t nem fogják keleti irányba bővíteni, és Moszkva ezt is figyelembe fogja venni álláspontjának kialakításakor.

Azt hangoztatta, hogy a minszki megállapodások lehetőséget adtak az ukrán probléma rendezésére.

„Ukrajna is sértetlen maradt volna, és a Donyec-medencei oroszokat sem bántalmazták volna, nem lett volna polgárháború, a Donyec-medencei orosz emberek nem vágytak volna arra, hogy elszakadjanak Ukrajnától, hogy elhagyják Ukrajnát, hogy elhagyjanak egy olyan országot, amely tankokkal és harci gépekkel löveti a népét. Mindez talán nem történt volna meg” – nyilatkozott.

Peszkov szerint a megállapodásokban lépésről lépésre rögzítették a rendezéshez megteendő lépéseket, logisztikai láncolatot írtak elő, ám, mint később kiderült, sem a Nyugat, sem Ukrajna akarta ezeket végrehajtani.

Álláspontja szerint a Kijevvel való egyezkedéskor Moszkvának kiigazításokat kell tennie a másik fél szuverenitás-deficitje és az iránta való bizalomhiány miatt. Emlékeztetett rá, hogy Ukrajna több mint két és fél évvel ezelőtt parafálta az isztambuli rendezési megállapodást, majd a kukába dobta őket.

„Ebből arra következtetünk, hogy ez az ország valószínűleg nem túlságosan képes felelősséget vállalni a szavaiért” – mondta.

Meglátása szerint Ukrajna nem is vazallusa, hanem csak „rossz szolgája” az Egyesült Államoknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!