Beiktatták hivatalába Viktor Juscsenkót
Letette a hivatali esküt vasárnap Viktor Juscsenko, Ukrajna új államfője.
Beiktatták |
A múlt hónapban megválasztott elnököt a kijevi parlamentben iktatták be tisztségé-be. Juscsenko kezét a Bibliára és az ukrán alkotmányra helyezve mondta el a hivatali eskü szövegét. A parlament képviselői mellett az eskütételen jelen volt mintegy 60 állam vezető képviselője, köztük Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság elnöke is. Juscsenko megfo-gadta, hogy védelmezni fogja Ukrajna szuverenitását és füg-getlenségét, és azon lesz, hogy erősítse hazája nemzetközi te-kintélyét. A parlamenti aktus után az új államfő beszédet mond a kijevi Függetlenség terén. |
A Mi Ukrajnánk rendelkezik a legnagyobb létszámú frakcióval a parlamentben. Legnagyobb a támogatottsága Nyugat-Ukrajnában és az ország középső részén, így a közel hárommilliós lélekszámú fővárosban, Kijevben is.
Viktor Andrijovics Juscsenko 1954. február 23-án született az északkelet-ukraj-nai Szumi megye Horuzsivka falujában, tanárcsaládban. A nyugat-ukrajnai Ternopilban szerzett közgazdász diplomát, a közgazdaságtudományok kandidátusa. 1976 után a bankszférában dolgozott, 1993 és 1999 között az Ukrán Nemzeti Bank elnöke volt. Nevéhez fűződik az infláció megfékezése a kilencvenes években és az erős nemzeti valuta, a hrivnya bevezetése.
Leonyid Kucsma elnök második ciklusra történt megválasztása után, 1999-ben nevezték ki kormányfőnek. Miniszterelnöksége idején a gazdaság megrefor-málását és korrupció visszaszorítását tűzte ki célul.
© AP |
Kormányzása idején kezdődött meg az elmaradt munkabérek és nyugdíjak
kifizetése. Miniszterelnöksége mindössze egy évig tartott, a parlament ugyanis bizalmatlansági indítvánnyal leváltotta.
Karizmatikus egyéniségnek tartják, aminek köszönhetően az általa vezetett,
politikai erők széles skáláját összefogó tömörülés szerezte a legtöbb helyet a parlamentben a 2002-es választásokon. Sokan az ő határozatlanságának tudták be, hogy nem sikerült egyesítenie a Mi Ukrajnánkat, Julija Timosenko tömörülését és a baloldali ellenzéket, és nem őt bízták meg a kormányalakítással. Ellenzékben egyre jobban radikalizálódott.
© AP |
Ellenfelei nacionalizmussal és azzal vádolták meg, hogy meg kívánja osztani az ukránajkú Nyugat- és az oroszajkú Kelet-Ukrajnát.
A sajtó a nevét leggyakrabban a Nyugat-barát jelzővel együtt emlegeti. Ukrajna euroatlanti integrációja mellett foglalt állást, de egyidejűleg pragmatikus jószomszédi viszonyt szorgalmaz Ukrajna legfontosabb keres-kedelmi partnerével és legnagyobb szomszédjával, Oroszországgal is.
Beiktatásának már másnapján Moszkvába látogat, majd kedden Strasbourgban, az Európa Tanács parlamenti közgyűlése előtt kívánja ismertetni európai integrációs terveit.
Választási programjában a hazai munkaerőpiac javítását, a külföldi működőtőke-befektetések növelését, a kis- és középvállalatok helyzetének javítását és a korrupció visszaszorítását ígérte.