Bírság a görögöknek a nagy államháztartási hiányért
Komoly pénzbírság várhat Görögországra, ha nem szorítja le államháztartási hiányát a bruttó hazai termék 3 százaléka alá. Az euróövezet pénzügyminiszterei Brüsszelben tanácskoztak. Szerintük csak strukturális reformok idején léphetné túl a deficit ezt a határt.
A görögöknek az euróövezet stabilitását és növekedését biztosítani hivatott paktumban meghatározott felső határérték, a bruttó hazai termék 3 százaléka alá kellene szorítaniuk államháztartási hiányt.
Az uniós közös pénzt használó tizenkét ország minisztere a huszonöt EU-tagállam miniszterének ülése előtt találkozott immár hagyományosan, és fő témájuk a szabálycsomag átdolgozása volt.
Valószínűleg lehetővé teszik például, hogy a nagyobb szabású strukturális reformok - például a társadalombiztosítási jellegűek - végrehajtásakor a deficit túlléphesse a 3 százalékot, már csak azért is, mert a reform költsége később megtérül.
Néhány kisebb EU-tagállam diplomáciai források szerint úgy véli, a módosítás abban az irányban halad, hogy a gazdaságilag erősebb szabályszegők - például Németország és Franciaország - nehezebben legyenek büntethetők, míg a gyengébbek esetében sok javulást a reform nem hoz.
A tagországok március végére, az állam- és kormányfők 22-23-án tartandó találkozójára szeretnék kidolgozni a módosítást.
Görögország esetében az Európai Bizottság a múlt héten ajánlotta, hogy a túlzott deficit tartóssága miatt lépjenek tovább az uniós eljárásban, de adjanak egy év további haladékot Athénnak a jelenleg 5,5 százalékos hiány 3 százalék alá szorítására. A miniszterek most egyetértettek abban, hogy a görög vezetést pénzbírsággal kell megfenyegetni arra az esetre, ha a hiányt nem szorítja 3 százalék alá - a bírság a GDP fél százalékát is elérheti.