Elszállt magától: belebukott a fehér felsőbbrendűség hirdetésébe a repülés úttörője
Páratlan nimbuszt rombolt le Charles Lindbergh azzal, hogy nyíltan csodálta a Harmadik Birodalmat, és a zsidók érdekének minősítette az USA beléptetését a második világháborúba. Az HBO tévésorozatot készített Philip Roth regényéből, amely Lindbergh elnökké választásával nácibarát Egyesült Államokat képzelt el.
Az ezredfordulón Arthur Schlesinger neves amerikai történész önéletrajzának kéziratát olvasta Philip Roth regényíró, és különös mondatra bukkant. Ebben Schlesinger megjegyezte, hogy a republikánus pártból többen, akik izolacionisták voltak, s azt akarták, hogy az USA maradjon ki a második világháborúból, azt szerették volna, ha 1940-ben a hasonló nézeteket valló Charles Lindbergh indul az elnökválasztáson.
Mint Roth a könyve 2004-es megjelenésére időzített esszéjében a The New York Times napilapban elmesélte, akkor támadt az az ötlete, hogy a gyerekkorában tapasztalt, Lindbergh által is képviselt amerikai antiszemitizmust és családja történetét vegyítve elképzelt történetet alkot. Mégpedig arról, mi lett volna, ha a repülés legendás és népszerű úttörője a választáson legyőzi Franklin Delano Rooseveltet, és az USA a zsidókkal szemben megkülönböztető intézkedéseket hozó, a náci Németországgal barátkozó ország lesz.
Ebből született az Összeesküvés Amerika ellen című könyve, amelyből az HBO számára készített hatrészes sorozatot David Simon, aki a 2018-ban elhunyt író kérésére a főszereplő család nevét Rothról Levinre változtatta, hogy a történet általánosabb értelmet kapjon.
Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.