Prága kártérítést fog kérni Moszkvától a vrbeticei robbanásért
A kérelem beadására korábban a cseh képviselőház szólította fel az Andrej Babis vezette koalíciós kormányt
Csehország legalább egymilliárd korona (14 milliárd forint) kártérítést fog követelni Oroszországtól a vrbeticei lőszeraktárakban történt robbanások okozta károkért – közölte szombat este Alena Schillerová cseh kormányfőhelyettes, pénzügyminiszter.
A legjárhatóbb útnak a nemzetközi jog szerinti kártérítési kérelem látszik. Mert ha például a büntetőeljárás keretében kérnénk a kártérítést, az nagyon hosszan tartana”
– jelentette ki Schillerová a cseh közszolgálati hírtelevízió (CT24) Egy hét a politikában című szombati magazinműsorában.
A vrbeticei robbanások miatti kártérítési kérelem beadására korábban a cseh képviselőház szólította fel az Andrej Babis vezette koalíciós kormányt. Andrej Benesík, a képviselőház európai ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke elismerte, hogy a kártérítési kérelem érvényesítése nem lesz könnyű. „A cseh államnak azonban ez kötelessége, ami történt, azt nem hagyhatjuk szó nélkül” – szögezte le a kereszténydemokrata politikus.
Orbán a visegrádi csoportból is kikacsintgat
Jakub Kulhának cseh külügyminiszter megerősítette, hogy a tárca már dolgozik az ügyben Oroszországnak küldendő diplomáciai jegyzéken, amelyet a szövetségesekkel történő egyeztetés után kívánnak átnyújtani.
A hírtelevízió szerint Andrej Babis miniszterelnök az Európai Unió vezetőinek portói csúcstalálkozóján a Csehországgal való szolidaritás kinyilvánítására kérte az uniós tagországokat. Babis konkrétan azt kérte partnereitől, hogy minden tagállam utasítson ki legalább egy orosz diplomatát a vrbetice robbanások miatt – hangzott el a televízióban.
A dél-morvaországi vrbeticei lőszerraktárakban 2014 októberében és decemberében történtek robbanások, amelyek egyebek között két emberéletet is követeltek.
Miután Prága április közepén az orosz katonai titkosszolgálatokat jelölte meg a robbanások elkövetőjeként, cseh-orosz diplomáciai konfliktus robbant ki, amely a diplomaták kölcsönös kiutasítása után a nagykövetségek által alkalmazott csehek, illetve oroszok számának korlátozásához is vezetett.
Április végén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentette, hogy Magyarország nem tervezi orosz diplomaták kiutasítását, mert szerinte már kifejeztük szolidaritásunkat Csehországgal. Két nappal korábban Orbán Viktor megakadályozta, hogy a visegrádi négyek keményebb hangvételű nyilatkozatban ítéljék el Oroszországot.
Orbán pávatánca másként mutat Brüsszelben és Moszkvában
Brüsszellel szemben kemény, Moszkvával barátkozik a magyar külpolitika, amely az orosz vakcinának is helyet csinált az EU-ban.