Die Zeit: Lengyelország kifelé farol az EU-ból

A tét az, hogy jogközösségként mi lesz az egész unióval. Így foglalja össze a Die Zeit kommentárja Brüsszel és Varsó kemény jogvitáját, amely már ott tart, hogy elsődlegességet élvez-e az európai jog, avagy felülírhatja-e azt a nemzeti jogrend.

  • hvg360 hvg360
Die Zeit: Lengyelország kifelé farol az EU-ból

Didier Reynders, az igazságügyért felelős biztos úgy nyilatkozott, hogy alábecsülte a helyzetet. Először azt hitte, hogy a PiS csupán bizonyos bírákat akar leváltani, de ma már látja, hogy a szervezet működése forog kockán. Szavai tehetetlenségről és tanácstalanságról árulkodnak. Mert ugyan ki lehet szabni magas pénzbüntetést, de mi van akkor, ha Lengyelország figyelmen kívül hagyja szervezet legfelső bíróságának verdiktjét? A Bizottság mellesleg már a kötelező menekültkvóták ügyében is visszavonulót fújt.

A vita ma várhatóan csak még jobban kiéleződik, mert az Európai Bíróság végleges ítéletet mond a nemrégiben felállított lengyel fegyelmi kamaráról, és nemigen kétséges, hogy annak ténykedését beavatkozásnak minősíti a bíróságok függetlenségébe.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.