Révész Sándor: A Mindszenty-ikonban nem Mindszenty a probléma, hanem az ikon
Nem az ikonválasztással, hanem az ikonigénnyel van a baj. Az ikonigény a valóságtól való menekülés része, ami pedig a szabadságtól való menekülés része. Vélemény.
Ungváry Krisztián a Telexen leírta, milyen is volt valójában Mindszenty József, a NER ikonikus személyisége. A történész ismert, bár egyáltalán nem közismert tényekkel szembesíti az olvasót, és ezt nagyon jól teszi. Nem ellenzéki, nem egyházellenes szerzőkre támaszkodik, hanem Somorjai Ádám bencés szerzetes és Virt László hittantanár kutatásaira, amint azt cikke elején le is szögezi.
Vannak azonban ebben a nagyon sötét Mindszenty-képben vitatható pontok.
Az igaz, hogy Mindszenty a nyilasokkal nem azért állt szemben, mert demokrata volt, de nem igaz, hogy csak azért, mert sok volt neki a szocializmus, amit hirdettek. A főpap tökéletesen összeegyeztethetetlennek tartotta a kereszténységgel a nemzeti szocializmust a maga egészében. Lapja, a Zalamegyei újság sokoldalúan, vehemensen és kitartóan támadta a nyilasokat, miközben a kommunisták a legaljasabb módon azzal vádolták MIndszentyt, hogy őket támogatta Zalában. A nyilas mozgalom meghatározó sajátosságával, a faji alapú antiszemitizmussal is szembenállt. A zsidókérdést gazdasági, szociális és világnézeti kérdésnek tekintette. Ez is antiszemita felfogás, de egészen más jellegű, sokkal közkeletűbb, és másféle következményekhez is vezet.
"Szeretett érsekünk" vagy jobb belátásra tért fajvédő volt Mindszenty József?
Máig is ellentmondásos Mindszenty József hercegprímás történelmi értékelése. Ezt bizonyítja többek közt Ungváry Krisztián történész minapi csörtéje a Magyarországi Mindszenty Alapítvány hivatalos képviselőjével, Kovács Gergellyel.