Tojásból kikelő Zelenszkijjel és Magyar Péterrel próbálja letörni a Pride sikerét a kormány
Az új propagandakampány időzítéséből arra lehet következtetni, hogy a jobboldal szeretné mielőbb tompítani a hétvégi kormánykritikus megmozdulás hatását.
A HVG újságírói adnak pár tippet a vakációhoz.
A kevesebb mint 300 lakossal bíró, a görög határ közelében található Melniket – amely már az ókorban is lakott terület volt – csupán a múltjára való tekintettel nevezik városnak a bolgárok. A helyiek két legfőbb megélhetési forrása a borkészítés és a turizmus, a legtöbb portának szerves részét képezi a szőlőskert és a borospince is, így megtalálni itt mindent a családi hagyományokat követő lelkes amatőröktől a professzionális borászatig.
Amennyiben nem csak enni és inni akarunk, a környék remek lehetőséget nyújt a túrázásra is, érdemes Melnikből a túraösvényen keresztül felkeresni a Rozseni kolostort – ez nagyjából egy három, három és félórás, jó túracipővel nem túl megterhelő séta. Bár a kolostor nem annyira pompázatos, mint a rilai nagytestvére, de cserébe meghitt és kevesebb a turista is. Ha már túrázunk, érdemes Melnik déli részét is bejárni, ahol a homokkő piramisoknak nevezett természeti képződményeket, középkori kolostor-, illetve várromokat is találunk. A város és környéke egy megfeszítettebb tempójú nap alatt, vagy egy lazábban kezelt hétvége folyamán kimerítően felfedezhető. (Lenthár Balázs)
Az egyik legjobb téli síközpont található itt, de nyáron is érdemes ellátogatni Kaprunba. A Salzburg tartományban fekvő, háromezer lakosú település belvárosa elragadó, és gyönyörű hegyek veszik körül. Érdemes felkeresni a közeli és hasonlóan lenyügöző Zell am See-t is, ahol kihagyhatatlan egy séta az óvárosban és a Zelli-tó partján. Egy látványos vár is áll a környéken, a fantasztikus Hohenwerfen, ami egy több mint 150 méteres sziklákra épült erődítmény. Ha már ott vagyunk, nézzük meg a sasreptetést is – a sasokon kívül más ragadozómadarakat is bemutatnak a Salzburgi Solymászok.
Voralberg tartomány központja Bregenz, Közép-Európa harmadik legnagyobb tava, a Boden-tó partján. A közeli hegyre feljuthatunk egy lélegzetelállító panorámát nyújtó sílifttel, a kultúra iránt érdeklődők számára pedig remek választás a Festspielhaus, ahol minden évben pompás díszletek között mutatnak be operákat. Húsz percre a várostól található Feldkirch, ugyancsak nagyon szép belvárossal és egy festői fellegvárral, a Schattenburggal, amely Közép-Európa egyik legjobban megőrzött erődkomplexuma. (Németh András)
A dél-csehországi kisváros az egyik legszebb és leghangulatosabb hely pár órányi autózásra Budapesttől. A legtöbbünknek Prága vagy esetleg Brno ugrik be (joggal), ha cseh úticélokról van szó, de ez az osztrák határ melletti meseszép település simán felveszi a versenyt az ismertebb turistahelyekkel. Egyébként talán csak innen nézve esik ki picit a kirándulók radarjáról, Csehországban fontos turisztikai célpontnak számít (a cikkben szereplő ajánlataink közül pedig ez fekszik hozzánk a legközelebb, a magyar fővárostól mintegy 450 km-re).
A középkor és a monarchia szelleme egyaránt átjárja a görbe utcácskákat, jellegzetes tereket. Krumlovnak több főtere és temploma is van, ugyanis a városkát a Moldva többszörös S-kanyarja osztja több részre. A történelmi épületek közötti bolyongás közben állandóan hidakon kell átkelnünk, a folyóparton pedig végig kávézók, éttermek, sörözők sorakoznak. A sziklára épült várkastélynál (ami Csehország második legnagyobb kastélya), talán csak az onnan nyíló panoráma gyönyörűbb. Ha elképzelünk egy mesebeli várost, nagyjából úgy írnánk le, ahogy onnan, vagy valamelyik templomtoronyból Krumlov látszik. Nem véletlen, hogy a történelmi negyedét az UNESCO 1992-ben a Világörökség részének nyilvánította.
De nemcsak gyönyörű várost, és annak hihetetlenül izgalmas történetét érdemes megismerni (benne véres hatalmi harcok, az alkimisták varázslásai, vagy például a szeretőjével idemenekül, majd a szabados életmódja miatt innen kiutált Egon Schiele), hanem a kiváló vendéglátó helyei (nekünk a kovácsműhelyből kialakított és a sok száz éves sörgyár étterme volt a két kedvencünk), hanem az érdekes múzeumait is (ezek közül a fotómúzeumot kiemelten ajánljuk).
Český Krumlov azon kevés város egyike, amiért érdemes több órás autóutat is bevállalni, még akkor is, ha csak egy kávét iszunk meg valamelyik Moldva-parti helyen. De azért az igazi az, ha több napot is rászánunk erre a mesés élményre. (Balla István)
Piran a szlovén tengerpart legszebb városa, amely egybeépült a Portoroz nevű fürdőhellyel. Olasz beütés, gyönyörű főtér, barokk és reneszánsz épületek jellemzik a Velencei Köztársasághoz, majd később az Osztrák-Magyar Monarchiához tartozott kikötővárost. A főtér korábban tengeröböl volt, amit betemettek, amikor nőni kezdett település. Ennek környékén épüét egy sólepárló telep, az úgynevezett Secovlje Salina Nature Park, ahol a középkori módszerek újraélesztésével nyernek ki sót a tengervízből.
Smartno egy kis falu ugyancsak Szlovénia olaszos részében, Pirantól mintegy 100 kilométerre északra. A régiót a szlovén Toszkánaként is emlegetik. A település egy dombon fekszik, védőfalakkal körülvéve, története a római időkig nyúlik vissza, fő templomát a 14. században építették. Smartnóban időzni olyan, mintha visszamennénk pár száz évet a múltba. A közelben van az Isonzói csata helyszíne, ahol még mindig megtalálhatók a részben magyar katonák által vájt első világháborús barlangok és erődítmények. A történelmi élmény kiegészítesént pedig érdemes felkeresni a Soca (Isobzo) folyót is, ahol remekül lehet raftingolni. (Németh András)
Bad Säckingen hangulatos kisváros a német-svájci határon, gazdag történelemmel, egy romantikus legendával, és nem utolsósorban Európa leghosszabb fedett fahídjával, a Holzbrückével.
Előszeretettel nevezik a trombitás városának, a 19. században íródott, irodalmi értékét tekintve megkérdőjelezett, de népszerűségében minden korábbi hasonló művet lepipáló, A Säckingeni trombitás című romantikus verses regénynek köszönhetően. A 17. században játszódó történet egy polgári származású fiú és egy arisztokrata lány között szövődő, az osztálybeli különbségeket a sok nehézség ellenére legyőző szerelméről szól. Kora legolvasottabb regénye volt Németországban: 322 kiadást ért meg, számos nyelvre lefordították, opera, sőt korai némafilm is készült belőle. A trombitás emlékét féltve ápolják ma is, van palotája, kútja és szobrai a városka zegzugos, középkori hangulatú utcáin. A történetnek magyar szála is van az eseményeket sajátos hangnemben kommentáló fekete kandúr, Hiddigeigei személyében, aki Magyarországról keveredett a Rajna-parti városba. Igen, neki is van szobra.
Egyes források szerint már ezer évvel ezelőtt is állhatott ezen a helyen híd a Rajna felett, de biztosan csak a 13. század elejétől tudható a megléte. Az eltelt nyolc évszázad alatt többször is megsemmisült különböző háborúkban, de mindig újraépítették, és sokáig az egyik fontos átkelő volt Svájc felé a térségben. Jelenleg csak gyalogos és kerékpáros forgalom használhatja a 203 méterével Európa leghosszabb fedett fahídját. Meglepő tény, hogy az átkelő egészen a 2010-es évek közepéig alá volt aknázva: a svájciak több mázsa TNT-t rejtettek el a pilléreibe a hidegháború idején titkokban, hogy egy esetleges keleti blokk felől érkező támadás esetén megakadályozzák itt az átkelést. Már csak ezért is izgalmas átsétálni a Rajna felett, a fagerendák tartotta tető alatt Svájcba, persze csak miután bebarangoltuk a kanyargós kockaköves utcákat, ittunk egy kávét, ettünk egy fagyit vagy – mi mást – egy szelet Fekete-erdő tortát.
A városi látnivalók mellett a természeti szépségnek sincs híján a környék. A Fekete-erdő déli vonulatai több túralehetőséget is kínálnak közvetlenül a város felett: van itt romantikus hegyi tó, vadaskert őzekkel és szarvasokkal, kilátóhelyek. A hegyekből érkező patakok és folyócskák völgyeiben kanyargó tökéletes minőségű utakon pedig a Fekete-erdő magasabb részei is könnyen elérhetők: háromnegyed óra alatt ott lehetünk a hegység legmagasabb csúcsa, az 1494 méter magas Feldberg tövében, ahol túraösvények garmadájából válogathatunk. (Ballai Vince)
Bosznia egyik ékköve, elsősorban a vízesésről híres, amit Csontváry Kosztka Tivadar is megörökített. De csodálatos a városfallal körbe vett óváros, és ott van Jajca vára is, amelynek formája egy tojásra emlékeztet – Jajce magyarul egyébként tojást jelent. A délszláv háborúban is harcoltak a térségben, aminek még látszanak a nyomai. (Németh András)
Nyitókép: Balla István (Český Krumlov)
Az új propagandakampány időzítéséből arra lehet következtetni, hogy a jobboldal szeretné mielőbb tompítani a hétvégi kormánykritikus megmozdulás hatását.
A Tisza politikusa hívta fel a figyelmet arra, hogy 36 fokban operálnak a kórház robotsebészeti műtőjében.
A MÁV részletesen megírta a HVG-nek, mit tesznek, hogy minél kevesebb baj érhesse az utasokat.
A szektornak ennek ellenére nem volt jó éve.
Azt ellenőrzik, hogy valóban nem rúgják-e ki tömegével a magyar munkavállalókat.
"Az emberek jókedvűen a hatalom értésére adták, hogy ők szabadok akarnak lenni".
A közbeszerzéseken tőkeerőssé vált építőipari cégek bármikor le tudnak csapni versenytársaikra.
Magyar Péter a Facebookon reagált arra, amit volt felesége a Völner–Schadl-ügy tárgyalásán mondott.
A só megtizedelheti a folyó élővilágát.