Míg a Fudan-projekt megrekedt, kínai kézbe került a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola

4 perc

2023.06.16. 04:30

A budapesti Fudan Egyetem sorsa bizonytalan, de tavaly év végén teljes egészében kínai tulajdonba került a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola. Az új tulajdonos az egyik legnagyobb kínai magánoktatási cégcsoport, amely Thaiföldön és Malajziában már vásárolt egy-egy egyetemet, a Wekerle pedig az első nyugati érdekeltsége. A főiskola már négyezer eurós ösztöndíjat, kínai karrierlehetőséget és egész éves ingyenes kínai nyelvtanfolyamot is ajánl az alapképzésre jelentkezőknek.

Nem verték különösen nagy dobra, de a cégbírósági adatokból kiderül, hogy 2022 novemberében egy kínai cég vette meg magyar tulajdonosától az ATALANTA Oktatási Kft.-t, amely az egyik hazai magánfőiskola fenntartója.

A Wekerle Sándor Üzleti Főiskolát még 2006-ban alapították. 2011-ben a Wekerlén tartott előadást még gazdasági miniszterként Matolcsy György az ősmagyar agysebészetről és a láthatatlan sikerről. A Wekerle új tulajdonosa tavaly év végén a kínai Hope Education Group lett. A hongkongi székhelyű cég majdnem annyi idős, mint a Wekerle, 2007-ben alapították. A cégcsoport egyike a három legnagyobb, felsőoktatással foglalkozó kínai magántársaságnak.

A tulajdonosváltásnak köszönhető, hogy a Wekerle Facebook-hirdetésben már akár 4000 eurós ösztöndíjat, egész évben ingyenesen elérhető mandarin nyelvtanfolyamot, kínai karrierlehetőséget és malajziai mesterképzést ajánlott az alapképzéseire jelentkezőknek 100 százalékos tandíjtámogatással.

Facebook / Wekerle Sándor Üzleti Főiskola

Bár külföldi érdekeltségbe kerül a Wekerle, a magyar kormánynak nem kell attól tartania, hogy a kínai tulajdonos a Soros György nevével fémjelzett és az országból kiebrudalt CEU nyomdokaiba lépne.