Madame du Barryt, XV. Lajos "hivatalos szeretőjét" mélyen megvetették az udvartól egészen a vérpadig

10 perc

2023.12.08. 15:10

A kegyes és kegyetlen történelem játékszere volt. Az élete hatalmas hullámvasút. A zabigyerekből, zárdanövendékből sok hányattatás után úri kurva, abból hivatalos királyi szerető lett, Európa legtöbbet költekező asszonya, a kötelező tisztelet leple alatt mindvégig megvetett személy az udvarban, még inkább az udvaron kívül. A királya halála után eltüntetett szeretőt a vérengző forradalom rángatja elő s löki a vérpadra a nép örömére.

Anne Becu varrónő törvénytelen gyermekeként jegyezték be az anyakönyvbe Jeanne Becut. Apja ismeretlen. Valószínűleg egy szerzetes. Anyja egyik szeretője veszi őt gondozásba és nevelteti 15 éves koráig a párizsi Saint Aurea zárdában.

Onnan kikerülve Jeanne olcsó bizsukat árul Párizs utcáin, majd egy fodrász segédje és szeretője lesz. Egyes források (pletykák) szerint gyereke is lett tőle. Egy idős hölgy társalkodónőjeként jobb dolga volt, amíg a hölgy ki nem rúgta, miután a fiai szemet vetettek rá. Segédkezett kalaposnál, majd egy divatáruüzletben.

A feltűnően szép leány szőke göndör hajával, mandulavágású kék szemével húsz éves korában elvetődött Madame Quisnoy kaszinójába, amely bordélyházként is üzemelt. Ott felfedezte őt Jean-Baptiste du Barry gróf, akinek fivére, Guillaume du Barry tulajdonostárs volt a bordélyban. A fivér hazavitte a leányt szeretőnek, és Mademoiselle Lange néven bevezette őt kurtizánként Párizs felső köreibe. A leggazdagabb polgárokból, arisztokratákból állott Mademoiselle Lange klientúrája.

Párizs szenzációja lett a felkapott kurtizán. A királyi udvar prominensei, miniszterek, a király bizalmasai, többek között Louis Richelieu, Franciaország marsallja élvezték és fizették meg a kegyeit.

Étienne François de Choiseul herceg, a külügyminiszter maga vezette be őt Versailles-ba 1768-ban, ahol megakadt rajta XV. Lajos király szeme.

XV. Lajos
Wikipedia