Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Messer Hungarogáz Kft.

Miért fogy ilyen gyorsan a hélium a Földön?

A héliumot növekvő mértékben igényli a modern orvostudomány, az ipar és az olyan csúcstechnológia megoldások, mint a részecskegyorsítók, különböző lézerberendezések, kvantumszámítógépek, képalkotó orvosi eszközök, műholdak, űrhajók, vagy épp kutatószondák. A legnagyobb mennyiség az orvosdiagnosztikai MRI készülékek működtetéséhez és hűtéséhez szükséges, amely az összes héliumfelhasználás körülbelül harmada. Mindeközben épp egy újabb héliumválság közepén ülünk.

Messer Hungarogáz Kft.

Megújuló energia és üzemanyag: a hidrogén lehet a megoldás?

A hidrogén a világegyetemben leggyakrabban előforduló kémiai elem, mégis a klímaváltozás fenyegetése – és a 21. század felgyorsult technológiai fejlődése – kellett ahhoz, hogy az emberiség hasznosítani tudja. A hidrogén járművek üzemanyagaként, az ipari folyamatokban és a megújuló energiaforrások által termelt energia tárolásában, de még az űrutazásban is felhasználható. Azonban nem mindegy, hogy zöld, kék vagy szürke hidrogént használunk – előbbi teljes karbonsemlegességet kínál, de átmenetileg a csökkentett szén-dioxid kibocsátással járó hidrogén-előállítás is megoldást jelenthet, amit ma „kéknek” nevezünk.

Messer Hungarogáz Kft.

Szén-dioxid: lehet-e hasznos egy üvegházhatású gáz?

Klímagyilkos vagy környezetbarát a szén-dioxid, esetleg mindkettő? A démonizált gáznak számos haszna van: az élelmiszeriparban, az egészségügyben, a mezőgazdaságban és számos más iparágban nélkülözhetetlen alapanyag, ehhez pedig valahogy hozzá is kell jutni – Magyarország pedig igazi nagyhatalom. És már az sincs messze, hogy egyenesen a fosszilis erőművekből, vagy épp a légkörből válasszuk le a szén-dioxidot, amivel elérhetővé válna a hőn áhított klímasemlegesség.

Messer Hungarogáz Kft.

Soha nem fogyott még ennyi belőle: de mire használja az ipar a nitrogént?

A Covid-időszakban sok szó esett az oxigénről mint a koronavírusos betegek légzéstámogatásához nélkülözhetetlen gázról, újabban pedig a hidrogénről mint a jövő új, nagy lehetőségeket rejtő energiahordozójáról. De mi a helyzet a nitrogénnel? Miért ez a legnagyobb mennyiségben felhasznált gáz az iparban? Mi áll a megnövekedett felhasználás hátterében, és egyáltalán honnan nyerjük ki a nitrogént?

Az oldalon elhelyezett tartalom a Messer Hungarogáz Kft. megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.