Akár már szerdán elindulhatnak Kapu Tiborék a Nemzetközi Űrállomásra
Hosszú várakozás és több halasztás után most ismét kitűztek egy dátumot az induláshoz.
Hosszú várakozás és több halasztás után most ismét kitűztek egy dátumot az induláshoz.
Az új tervek szerint Kapu Tibor június 10-én indulhat el a Nemzetközi Űrállomásra.
Az űrhajósokra többhetes rehabilitációs időszak vár.
Az űrkutatóknak és -utazóknak azért is van szükségük speciális dietetikusi segítségre, hogy étrendjükkel minél hatékonyabban megelőzhessék a daganatos betegségeket, a csontritkulást és az izomvesztést, ezek veszélye ugyanis többször akkora az űrben, mint földi körülmények között. Miért esznek liofilizált húst, hogyan lehet salátát termelni a bázisokon, és milyen íze van a mikróbákból, ásványi anyagokból és levegőből előállítható fehérjének? Benyó Zsuzsannát kérdeztük.
Elképesztően pontos lesz az az űrradar-hálózat, melynek darabjai több országban is működni fognak. A brit egységek várhatóan 2030-ra készülnek el.
A hírek szerint a Föld és az űr határát jelző Kármán-vonalon túl ártalmatlanított egy iráni rakétát Izrael. Bár ez a mód főleg a nukleáris fegyverek ellen hasznos, a jelek szerint a ballisztikus rakéták ellen is bevetették az izraeli védelmi erők.
Ugyan színt vihet az űrhajósok étrendjébe, de nagy problémát is okozhat az ilyen környezetben termesztett saláta – derül ki egy új vizsgálatból. A növény ugyanis védtelenebb a baktériumokkal szemben, így szalmonella és e.coli baktériumokkal is fertőzött lehet.
15 másodperc hosszúságú macskás videót streamelt vissza a Földre a NASA több mint 30 millió kilométeres távolságból – Taters macska lézerfénykergető pillanatai azonban nem szórakoztatás céljából jelentek meg ilyen messziről a NASA képernyőin.
Mindössze 100 gramm, mégis óriási veszélytől óvja meg a még működő űreszközöket az Airbus Detumbler nevű megoldása: az élettartamuk végéhez ért, már csak céltalanul pörgő műholdak pályáját teszi kiszámíthatóbbá.
A TransAstra egy egészen különleges megoldással kezelné az egyre elhatalmasodó űrszemét-problémát: speciális zsákokkal gyűjtené be, majd hozná vissza azokat a Földre.
Komolyan segítheti a Hold és a Mars kolonizációját is a kombucha, mely az elmúlt évek során egyre inkább elterjedt a kávéházakban is.
Őrült ötletnek tűnik, pedig nagyon is komolyan gondolja a Longshot nevű startup, hogy egy óriási, ágyúszerű eszközzel lőnének ki tárgyakat az űrbe – ezzel csökkentve az ezzel járó költségeket.
Hiába a Titan évekkel korábban előjelzett tragédiája, a cég társalapítójának nagyravágyó tervei vannak, csak ezúttal nem a víz alatt, hanem az űrben: szerinte jó ötlet lenne embereket küldeni egy, a Vénusz légkörében lévő űrállomásra.
Ilyenkor a Hold picit közelebb van a Földhöz, mint általában.
Tizennégy űrhajós közreműködésével végzett vizsgálattal derítették ki tudósok, hogy miért gyengül mikrogravitációs környezetben az asztronauták immunrendszere.
A japán Nagoya Egyetem tudósai egy olyan galaxist vizsgáltak a James Webb űrteleszkóp segítségével, ami az ősrobbanás után 367 millió évvel keletkezett.
A Tejútrendszer méretét nézve jóval nagyobb, mint azok a galaxisok, amelyek körülvesznek bennünket.
A NASA eredetileg holdjáró roverekkel szállította volna az égitest felszínén az oxigént, ám ez nemcsak drága, de veszélyes terv is. Úgy tűnik, van rá egy egyszerűbb megoldás.
A csillagászok szerint az SMSS1605-1443 jelű csillag azon ritka égitestek közé tartozik, amely túlélte az évmilliárdokat.
Mark Rober egy rakétával fellőtt az űrbe egy tojást, ami egy különleges szerkezetnek köszönhetően épségben esett vissza a földre.