Meglepő felfedezés: túl nagy a Tejútrendszer a környező galaxisokhoz képest
A Tejútrendszer méretét nézve jóval nagyobb, mint azok a galaxisok, amelyek körülvesznek bennünket.
hvg.hu
A Tejútrendszerről úgy tartják a csillagászok, hogy alapvetően nem különleges: egy közepes méretű spirálgalaxisról beszélünk, amelyben 100-400 milliárd csillag és nagyjából 100 milliárd bolygó található. A Mexikói Autonóm Nemzeti Egyetem kutatói azonban most egy érdekességre figyeltek fel vele kapcsolatban.
A ScienceAlert beszámolója szerint a szakemberek azt találták, hogy a Tejútrendszer túl nagy a környezetéhez képest. Egész pontosan a Lokális Síkban (Local Sheet) található szomszédaihoz képest tűnik túl nagynak. A galaxisok ezen elrendezését mindkét oldalról egy viszonylag üres tér, a Lokális Ritkulás (Local Void) határolja. Vagyis egy olyan „kozmikus falról” van szó, ami a teljes üres teret két részre bontja.
A kutatók szerint a „falban” található galaxisok viselkedését erősen befolyásolják az egymás közötti kapcsolatok. Emiatt arra voltak kíváncsiak, hogy a környezet milyen hatást gyakorol a körülöttünk lévő galaxisokra.
A szimulációk során arra jutottak, hogy a Tejútrendszer kilóg a többi galaxis sorából. Megállapították ugyanis, hogy a hasonló tömegű galaxisok közül alig egy maréknyi helyezekedhet el ilyen kozmikus falon belül.
A kutatás arra is rávilágított, hogy a Tejútrendszer tanulmányozása során alaposan meg kell vizsgálnunk a saját környezetünket, ahelyett, hogy azt feltételeznénk, hogy otthonunk teljesen átlagos környezetben van.
A mostani tanulmány csak a Tejútrendszert vizsgálta a falon belül, ezért elképzelhető, hogy a jövőben a többi galaxissal kapcsolatban is végeznek majd hasonló kutatást.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.