Mi történne, ha Kapu Tibor kidobna egy papírrepülőt a Nemzetközi Űrállomásról?
A Tokiói Egyetem kutatóinak legújabb munkája segíthet abban, hogy a jövőben fenntarthatóbbá váljanak az űrbéli küldetések.
A Tokiói Egyetem kutatóinak legújabb munkája segíthet abban, hogy a jövőben fenntarthatóbbá váljanak az űrbéli küldetések.
Kína két, egyenként 10 ezer műholdból álló hálózat kiépítését tervezi a Föld körül, ami a szakemberek szerint óriási mértékben növeli majd az űrszemét mennyiségét a bolygónál.
Arról már sokat lehetett hallani, hogy a klímaváltozás milyen hatással van az emberiségre, a természetre és sok másra – de most kiderült, hogy egy egészen meglepő területen is éreztetheti a hatását: a Föld felső légkörében.
Fényárban úszott Argentína és Uruguay közös partvidéke, amikor vélhetően egy jókora darab űrszemét izzott fel az esti égbolton.
Már zajlik a vizsgálat a kenyai Mukukura leesett hatalmas fémtárgy miatt, ám egyelőre leginkább csak találgatnak a szakemberek.
A kenyai Mukukuban december 30-án ért földet egy rakétaalkatrész, aminek eredtileg el kellett volna égnie a légkörben. A balesetben szerencsére senki sem sérült meg, és anyagi kár sem keletkezett. Már vizsgálják, hogy kihez tartozik.
Az elmúlt időszakban már másodjára kellett változtatni a Nemzetközi Űrállomás (ISS) pályáján, hogy ne legyen baj az útjába kerülő űrszemét miatt.
Régóta a tengerparton heverhet már az Európai Űrügynökség Ariane 5 hordozórakétájának burkolata, azt ugyanis kikezdte a sós tengervíz.
A NASA úgy számolt, hogy a Nemzetközi Űrállomásról útnak indított űrszemét teljesen elég majd a légkörben, egy darabja azonban végül egy floridai házra esett.
A SpeceX-től származhat egy méretes űreszkö-darab, ami megégve egy farmon kötött ki. Szerencsére nem sérült meg senki.
Japán mérnököknek sikerült teljesíteniük az űrszemét eltakarítására indított küldetés első részét, így hamarosan valóban eltűnhet a Föld körüli pályáról a kiszemelt hulladék.
Mára mintegy huszonhétezer nem igazán odavaló objektum keringhet Föld körüli pályán, és úgy tűnik, ezeket nem könnyű követni: az egyik mini műholdat 25 éve nem látták már a földi érzékelők, de most előkerült.
Decemberben, majd még márciusban is vészjavításokat kellett végezni a kínai Mennyei Palota űrállomáson, miután megsérültek a napelemszárnyai – hozták nyilvánosságra minap.
Majdnem elő kellett venni a kozmikus betétlapot, amikor rendkívüli tempóval haladt el egymás mellett két műhold – közelebb, mint azt eddig sejtették.
Mint egy lövedék, úgy tört át egy épületen egy fémdarab. Most hivatalosan megerősítették, honnan származott.
Csak a szerencsén múlott, hogy senki nem sérült meg, amikor egy nagy darab űrszemét végigszánkázott egy családi házon Amerikában. A jelek a Nemzetközi Űrállomás nemrég visszatért akkumulátorcsomagjára mutatnak.
Izlandi kutatók szerint az egyre több űrszemét miatt keletkező, majd a légkörben megolvadó fém egy hálót fog vonni a bolygónk köré, ami felére csökkentheti a mágneses erőtér méretét.
Akár az ózonrétegben is kárt okozhatnak a légkörbe visszalépő, és ott elégő műholdakból származó fémrészecskék egy új tanulmány szerint. Műholdakból egyre több van, és egyszer mindegyik pályafutása véget ér.
Az Európai Űrügynökség számításai szerint legkésőbb pénteken 22:35-ig belép a Föld légkörébe, majd ott el is ég kilenc darab akkumulátor.
Amellett, hogy drasztikusan növelte volna az űrszemét mennyiségét, más műholdakat is veszélyeztetett volna az a szerdai eset, melyben valóban csak egy hajszálon múlott, hogy megtörténjen a baj.