A magyarok immár ugyanolyan szegények, mint a bolgárok
A háztartások fogyasztása jól mutatja az életszínvonalukat: ebben Magyarország és Bulgária áll az uniós rangsor végén. Magyarország még megelőzi Bulgáriát, de már csak 0,1 százalékponttal.
A háztartások fogyasztása jól mutatja az életszínvonalukat: ebben Magyarország és Bulgária áll az uniós rangsor végén. Magyarország még megelőzi Bulgáriát, de már csak 0,1 százalékponttal.
A rendszerváltás előtt Bulgária is teljes mértékben szovjet nukleáris technológiát használt, de Oroszország Ukrajna elleni agresszióját követően igyekszik minél jobban eltávolodni Moszkvától, és az atomerőművek fűtőelemeit máshol beszerezni.
Nem kívánják a továbbiakban anyagilag támogatni a tízezrek halálával járó háborúkat folytató, ellenzéki politikusokat a börtönben meggyilkoló diktatúrát.
Óriási előny tud néha az is lenni, ha nincs stabil kormánya egy országnak.
Korrupcióban fuldokló országok is tisztábbnak bizonyultak Magyarországnál a Transparency International listáján. Bulgáriában évek óta nem tudnak stabil kormányt összehozni, emiatt nem megy könnyen a lopás, Romániában néha-néha legalább egy kicsit dolgoznak a hatóságok, a csehek, a lengyelek és a szlovákok pedig minden botrányuk ellenére rég lehagytak minket.
A lépésre eddig az osztrákok által kilátásba helyezett vétó miatt nem volt lehetőség, ám Bécs december közepén jelezte, hogy eláll a vétótól, amennyiben a Románia és Bulgária megerősíti az EU külső határainak védelmét.
Sokak szívét megdobogtatja, hogy tulajdonképpen lehetne egy lakása Rómában vagy Toszkánában. A kivitelezés persze már nem ilyen egyszerű, és a magyarok fő célpontja nem is Olaszország, hanem inkább Ausztria és Horvátország. Tenerife rárobbant a térképre, a magyar milliárdosok pedig Dubajt célozzák. De miért válnak meg - amúgy nagyon rossz időzítéssel - a magyarok a szerelemből vett erdélyi házikóktól? Felidézzük korábbi cikksorozatunkat.
A román miniszterelnök megerősítette a hírt, de még formális jóváhagyásokra van szükség.
Nagy az öröm, a bolgárok nem fogják megadóztatni az országukon áthaladó orosz gázt. Így pedig Magyarország is támogathatja az déli ország schengeni tagságát.
Magyarország világossá tette Bulgária számára, hogy megvétózza az ország schengeni tagságát, ha huzamosabb ideig fenntartja a földgáz szállítására vonatkozó büntetővámot - mondta a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalára szombaton feltöltött videóban.
Az Európai Unió továbbra sem vezet be közös szankciókat az orosz gázra, helyette a tagállamok kezébe adja a bosszú eszközét - noha mára már teljesen valószínűtlenné vált, hogy Moszkva megint elkezdené tekergetni a gázcsapokat. Mindeközben Bulgária zsarolása célt ért, csak nem Moszkvánál, hanem Bécsnél, Szerbia pedig nincs már kiszolgáltatva a Gazpromnak. Döcögünk tovább az orosz energiáról való leválás útján.
A Gazprom kategorikusan kijelentette: nem hajlandó kifizetni az egyébként igen magas összegű díjat.
A 20 levás díj nagyjából a negyede a szállított gáz árának.
Hiába tartottak Bulgáriában 2021 óta öt parlamenti választást, annak ellenére tovább tart a belpolitikai válság, hogy a két legnagyobb párt kényszer-koalíciót kötött.
A két ország egy ideje már próbál csatlakozni az övezethez, most részben sikerülhet.
Míg Magyarországon az életvégi döntés kérdése, Bulgáriában a transz jogok kerültek az elmúlt hetekben a figyelem középpontjába – köszönhetően olyan érintetteknek, akik elszenvedői a jelenlegi jogi környezetnek. A 32 éves Gabriella Bankova nap mint nap kerül megalázó helyzetekbe, csak azért, mert a választott nemét nem fogadják el a bolgár törvények hivatalos nemként. Éhségsztrájkja láthatóvá tette a nemi kisebbségekkel szembeni mindennapos diszkriminációt. A Deutsche Welle riportja.
Az orosz külügyminiszter kénytelen volt Törökországon és Görögországon keresztül, kerülőúton utazni az Észak-Macedóniában megrendezett EBESZ-csúcstalálkozóra.
Az eredeti tervek szerint ma vonták volna fel a a svéd zászlót a NATO-központban, ehhez képest nem tudni, mikor kerülhet erre sor. EU-ügyben Orbán Viktor a rossz, Bóka János a jó rendőr. Hozott-e bármi eredményt az Orbán–Michel-találkozó? Mi legyen Ausztria Bulgáriával és Romániával szembeni schengeni vétójával, és mi lesz Ukrajna nyugati támogatásával? A gázai hadműveletek folytatásáról beszélt Benjamin Netanjahu, és a konfliktussal kapcsolatos nézeteiről írt Bernard-Henri Lévy filozófus is. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az Európai Parlamentben minden plenáris ülésen felszólal valamelyik tagállam állam- vagy kormányfője, a beszéd címe mindig ugyanaz: "Ez Európa". Bár már több évre tekint vissza ez a hagyomány, a magyar miniszterelnököt még egyszer sem kérték fel beszéd megtartására. Most Nyikolaj Denkov bolgár miniszterelnök volt soron, aki az EU egységéről beszélt.
A kormány úgy döntött, hogy a költségvetés várható bevételek sorából törli a Bulgárián áthaladó orosz gáz megadóztatásából várhatóan származó 1,2 milliárd eurót, mivel a legnagyobb kormánypárt nem hiszi, hogy ez a pénz beszedhető az oroszoktól.