Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Óriási előny tud néha az is lenni, ha nincs stabil kormánya egy országnak.
2010-től 2022-ig felére csökkent Bulgária lemaradása Magyarországhoz, 2023-ban pedig valószínűleg tovább zárkózott hozzánk az EU legszegényebb tagállama, hiszen nálunk csökkent, náluk pedig nőtt a GDP tavaly - elemezte a Világbank adatait a 24.hu.
2030: Az év, amikor utolérjük Ausztriát, Európa legjobb helye leszünk, Orbán pedig nyugdíjba megy
Utópisztikus, csodálatos Magyarország képe rajzolódik ki, ha egymás mellé tesszük, micsoda ígéretekkel álltak elő a politikusok 2030-ra. Megígérték például, hogy addigra Európa legjobb helyévé válunk, nagyrészt összejön az energiafüggetlenség, Veszprém bekerül a kontinens húsz legjobb városa közé, a válogatottunk pedig ragyogóan jó lesz.
Bulgária úgy közelíti Magyarország fejlettségi szintjét, hogy évek óta nincs stabil kormánya, igaz, ennek előnye is van, erről Krasztev Péter, a Budapesti Gazdasági Egyetem docense beszélt a portálnak. A szakértő szerint a gyakori kormányváltások miatt nincs ideje szétzilálni a gazdaságot az egymást váltó kabineteknek, miközben a gazdaság felett eleve kisebb az állami ellenőrzés, mint Magyarországon.
A 24.hu elemzése szerint 2015-ben még 145,76 százaléka volt az egy főre jutó, vásárlóerő-parításon, folyó áron, nemzetközi dollárban számolt magyar GDP a bolgárnak, míg 2022-ben már csak 123,33 százaléka. Ráadásul 2023-ban a magyar GDP a KSH adatai szerint 0,8-0,9 százalékkal csökkent, miközben a dél-európai ország termelése növekedett, az Eurostat szerint mintegy 1,6 százalékos GDP-növekedést elérve.
Az infláció itthon 17,6 százalék volt tavaly, jóval magasabb, mint a bolgárok 4,8 százalékos adata, és a költségvetési fegyelem kapcsán is jobban áll Bulgária, mint Magyarország.
Nem tudnak leszokni róla: 131 éve valaki mindig megígéri, hogy már csak kis idő, és utolérjük Ausztriát
Az EU gazdasági teljesítményének utolérését, de legalább megközelítését ígérte a gazdaságfejlesztési miniszterjelölt 2030-as határidővel, Lázár János pedig sok elődjéhez hasonlóan Ausztria színvonalát célozta meg. Az egy főre jutó GDP-nk valószínűleg idén fogja meghaladni az 1989-es osztrák szintet, ha pedig pontosan ugyanúgy nőne tovább, mint teszi azt 2010 óta, akkor az EU átlagát 2061-ben, Ausztriát 2091-ben érnénk utol.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.