Romantikus vágyaktól a hideg racionalitásig - így vesznek a magyarok ingatlant külföldön
Sokak szívét megdobogtatja, hogy tulajdonképpen lehetne egy lakása Rómában vagy Toszkánában. A kivitelezés persze már nem ilyen egyszerű, és a magyarok fő célpontja nem is Olaszország, hanem inkább Ausztria és Horvátország. Tenerife rárobbant a térképre, a magyar milliárdosok pedig Dubajt célozzák. De miért válnak meg - amúgy nagyon rossz időzítéssel - a magyarok a szerelemből vett erdélyi házikóktól? Felidézzük korábbi cikksorozatunkat.
Pár hónapja meglepve tapasztaltuk, hogy egyre több magyar vesz ingatlant a Kanári-szigeteken: az elmúlt években több százra nőtt a számuk. Főleg Tenerife déli része vonzó, ahol ma már teljesen „elmagyarosodott” apartmankomplexumokat is találni.
Van közvetlen repülőjárat, és elég vonzónak hangzik 35 millióért megvenni egy 45 négyzetméteres, egyszobás, teraszos lakást örökpanorámával az óceánra. De mikor éri meg valójában? Ennek is utánajártunk.
„Mintha mindenki ide akarná menteni a pénzét" - miért vesz annyi magyar ingatlant a Kanári-szigeteken?
Rohamosan megnőtt azoknak a magyaroknak a száma, akik az elmúlt években lakást vásároltak a Kanári-szigeteken, azon belül is főleg Tenerifén. Az időjárás, a nyugalom és az elfogadó társadalom mellett a legtöbben befektetési szemponttal magyarázzák a jelenséget, mások szerint azonban csak egy lufiról van szó. De még az is lehet, hogy így is megéri.
Sokak fantáziáját mozgatta meg az olasz életérzés, a dolce vita: kiderült, hogy viszonylag potom pénzért lehet lakáshoz jutni, és egy római üzlethelyiség bérlése is nagyobb hasznot hoz, mint itthon.
Nagyon sok a buktató, szóval az olasz ingatlanvásárlásról szóló cikkünkben konkrét tanácsokat adtunk a többi között arra, mire érdemes figyelni, ha nem akarunk olyan vásárlásba beleszaladni, ami után úgy érezzük, hogy csak elherdáltuk a nagyszülők örökségét, hol érdemes Airbnb-lakást és üzlethelyiséget vásárolni, és mekkora hozammal kecsegtetnek ezek a befektetések, merre keresgélnek az ötvenes, tehetős magyarok és hová költözzön inkább egy kisgyerekes család?
De eláruljuk azt is, érdemes-e egy eurós házakat venni.
Olcsóbb a lakás Triesztben, mint a Havanna-lakótelepen - Vegyünk olasz ingatlant? Mire kell nagyon figyelni?
Ha nem is a Colosseum szomszédságában, de Rómában valóban lehet szinte ugyanolyan áron ingatlant vásárolni, mint Budapesten, és például az üzlethelyiségek nagyobb és biztosabb hasznot hozhatnak. Más itáliai városokban is lehet a hazaiakhoz képest jó áron lakást venni, de nem árt helyi ingatlanosok segítségét kérni ehhez, mert különben sok nagyobb problémába is beleütközhetünk, mint amit egy kettévágott fürdőszoba okoz.
A cikk második részében a Grado és térsége turisztikai hálózatának turisztikai desztinációs tanácsadója, Semperger-Sommariva Kinga beszélt a tapasztalatairól.
Szívet melengető célpontok ezek, de a legtöbb magyar Ausztriában keres ingatlant. Elsősorban befektetés a cél, de egyre többen költöznek ki. Az egyik ingatlanos nyilatkozónk szerint esetükben az egyik fő szempont, hogy jobb iskolába járjon a gyerek.
Az osztrák ingatlanpiac tele van korlátozásokkal és apróbb szabályokkal, cikkünkben ezeket is bemutattuk.
Lakást venne Ausztriában? Kösse föl a gatyáját
Az utóbbi 1-1,5 évben ismét megugrott az osztrák ingatlant kereső magyarok száma, az egyik nemzetközi ingatlaniroda szerint Ausztria a legnépszerűbb célpont. De miért ott fektetnek be? Mit vesznek? Mire kell nagyon odafigyelni? Elmondjuk.
A horvát tengerpart is nagyon felkapott, egyre több magyar költözik oda is. Az árak még bőven nőnek, az infrastruktúra kiépülése viszont még nem mindenhol érte utol magát.
Jobb a hangulat, ott a tenger - egyre több magyar vesz lakást Horvátországban
Tízenévvel ezelőtt még inkább az volt a jellemző, hogy nyaralónak vásároltak magyarok horvát ingatlanokat, mára azonban egyre többen ki is költöznek: ott a tenger, jó az idő, kedvesek a szomszédok, könnyen megközelíthető. És egészen más a hangulat.
Körbenéztünk az albán tengerparton, ahol bátraké a szerencse, és a bolgáron is, ami kispénzű magyarok nagy befektetése lehet. Floridában pedig nem csak a környezet vonzó, komoly érvek szólnak a befektetés mellett is.
És Dubaj? Nem csak ők jönnek ide, a magyarok is mennek oda. Vannak helyi ingatlanosok, akiknek
az utóbbi időben a legnagyobb ügyfeleik mind magyarok, akik a luxuskategóriát keresik, és százmillió dirhamot (átszámítva 10 milliárd forintot) is elköltenek egy ingatlanra.
De mit lehet ennyiért kapni? Cikkünkből ez is kiderül.
Milliárdosaink rárepültek a dubaji ingatlanpiacra, de a nem igazán gazdagok is nagy üzletet csinálhatnak
A luxus és a turizmus fővárosában, Dubajban csak útlevél kell és pénz - mondják -, és külföldiként is néhány nap alatt lakáshoz juthatunk. Mivel sem ingatlanadó, sem jövedelemadó nincsen, kiadásból világelső hozamokat zsebelhetünk be, de maguknak az ingatlanoknak az ára is erősen növekszik. Ha pedig vásároltunk, tartózkodási engedély is járhat, amellyel az ottani szabályok szerinti adózóvá válhatunk.
Kedves hely Málta, ahol szintén találkozni nagyon durva árakkal. Miért érheti meg mégis ott lakást venni? És hol lehet magyar szemmel is reális árakkal találkozni? Helyszíni riportunk:
Lakást venne Máltán? Bár a sziget látszólag megtelt, virágzik az ingatlanpiac
Az elmúlt 10 évben nagyot nőttek a lakásárak Máltán, de 60-100 millió forintért már meg lehet csípni egy vidéki lakást. Sliemában viszont egy tengerre néző, nappali plusz három hálószobás, két fürdőszobás lakásért elkérhetnek fél milliárd forintot is. Sorozatunk záró részében bemutatjuk, milyen az élet és az ingatlanpiac Máltán.
Erdélyben viszont ellentétes folyamat játszódik le: az ottani ingatlanokból inkább jönnek ki a magyarok. És hogy miért? A helyi ingatlanosok szerint az áll a háttérben, hogy a kétezres évektől nagyon sokan vettek nyaralóként használt falusi házat Erdélyben, csakhogy a vevők többsége kiöregedett, és megunta a háza fenntartásával járó feladatokat.
Pedig a vásárlásnál a személyes kötődés mellett a romantikus vágyak is dominálhattak. A kedvet viszont lelohasztja, hogy még mindig nem készültek el a hosszú évek óta ígért autópályafejlesztések, e nélkül pedig 7–800 kilométert autózni sokak számára különösen megterhelő.
A magyarországiak már voltak ingatlant venni Erdélyben, most inkább menekülnek, de rosszkor teszik
Egyre több magyar adja el hazai ingatlanát, és fektet be olyan helyeken, ahol nagyobb hozam származik a kiadásból, vagy biztonságosabbnak érzik a jogi és gazdasági környezetet. Noha első látásra Erdély megfelelne preferenciáiknak, mégis sokan inkább megválnak az ottani ingatlanjuktól. De miért?
Kapcsolt képünkön Toszkána látható, forrás AFP
A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, ami nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést!