Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A két ország egy ideje már próbál csatlakozni az övezethez, most részben sikerülhet.
Bár Ausztria tavaly decemberben megvétózta Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, Bécs most azt javasolja, hogy a két országba induló és az azokból érkező légi járatok esetében töröljék el a határellenőrzést – írja a Bloomberg.
Az osztrák kormány eddig azért volt a schengeni bővítés legfőbb akadálya, mert Karl Nehammer kancellár a jövő évi választások előtt a bevándorlás témáját helyezte politikai napirendjének élére. Álláspontja bírálatokat váltott ki belföldön és külföldön egyaránt.
Ausztria terve – amelyhez az összes uniós tagállam jóváhagyására lenne szükség – továbbra is szigorú határellenőrzést irányoz elő a közúti forgalomban. A légi közlekedésre vonatkozó lazább szabályok feltétele az lenne, hogy a két kelet-európai ország befogadja a kiadott menedékkérőket, valamint hogy az EU megháromszorozza a bevándorlás ellenőrzésére szánt pénzeszközöket – közölte az osztrák belügyminisztérium.
Marcel Ciolacu román miniszterelnök a Facebookon üdvözölte az általa „áttörésnek" nevezett lépést, amely szerinte a „rugalmasság jele” Ausztria részéről. Egyúttal megbízta belügyminiszterét, hogy vigye végig az erről szóló tárgyalásokat. Nikolaj Denkov bolgár miniszterelnök pedig azt mondta: „Ausztria álláspontja egy lépés a helyes irányba, de Bulgária nem fogad el további feltételeket".
A közép- és kelet-európai országok úgynevezett salzburgi fórumának belügyminiszterei a jövő héten, egy szlovéniai találkozón vitatják meg a tervet.
Mint beszámoltunk róla, az EU tavaly decemberben jóváhagyta Horvátország csatlakozását a schengeni térséghez, de Románia és Bulgária nem csatlakozhatott az övezethez, mert Ausztria vétót emelt, mondván, a két ország hatóságai nem regisztrálják a határaikat illegálisan átlépő több tízezer bevándorlót.
A schengeni övezet és az Európai Unió két külön halmazt alkot. Egy ország lehet tagja a schengeni határövezetnek, de nem tagja az EU-nak, ilyen országok például Norvégia vagy Svájc. Ugyanígy lehetséges, hogy egy ország EU-tag, de nem tagja Schengennek, ebbe a kategóriába tartozik Románia és Bulgária. A két ország egyébként egy ideje már próbál csatlakozni az övezethez, de ezek a próbálkozások eddig sikertelennek bizonyultak.
Akár még az idén schengeni tag lehet Románia és Bulgária
Az illetékes uniós biztos szerint a két ország teljesítette a térséghez való csatlakozáshoz szükséges kritériumokat.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.