Májusban jön a csernobili atomkatasztrófát feldolgozó HBO-sorozat
Az előzetes alapján mind az öt epizód brutális lesz.
Az előzetes alapján mind az öt epizód brutális lesz.
Egynapos művészeti fesztivált rendeztek a minap Csernobilban. Az acélszarkofággal letakart négyes blokk közelében évről évre egyre több a turista, és most már az ukrán állam szerint is biztonságos annyira a reaktor környéke, hogy bulizni lehessen a nem is olyan rég még halálosan veszélyes, sugárfertőzött területen. Lakni azonban még további 24 ezer évig nem lehet majd a zónában.
Az ukrán kabinet szerint mivel a létesítmény személyzetének nem kell folyamatosan ott tartózkodnia, a beruházás miatt senki nem kerül veszélybe.
Az 1986-os katasztrófa helyszínét mindenképpen hasznosítani akarta az ukrán kormány.
Százötven tűzoltó oltja a csernobili zónában a Vörös-erdőben lángra lobbant bozótot. A sugárzás szintje a megengedhető határértéken belül van.
1986. április 26-án történt a világ eddigi legsúlyosabb ipari balesete a mai Ukrajna területén lévő csernobili atomerőműben: a négyes reaktor tesztelése és éves karbantartása során előbb gőzrobbanás következtében kigyulladt, később nukleáris olvadás következett be. Képeinkkel a harminckét évvel ezelőtti katasztrófára emlékezünk.
32 évvel ezelőtt, április 26-án következett be a világ egyik legborzalmasabb nukleáris balesete Csernobil közelében. A Spektrum most vetíti először a „Visszatérés Csernobilba” című dokumentumfilmet, mely bemutatja annak az új szarkofágnak az építését is, mely 100 évre hivatott megvédeni a környezetet.
Ráhelyezték az új védőburkot az 1986-ban balesetet szenvedett csernobili atomerőmű sérült reaktorára – jelentették kedden ukrán hírforrások az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD) sajtószolgálatra hivatkozva.
Merész tervvel rukkolt elő az ukrán kormány. A napenergiára és más megújuló forrásokra alapozva hasznosítaná a csernobili erőmű sugárszennyezett zónájában fekvő területeket. Már csak a pénzt kellene megszerezni.
Egy katonai képzésen ajánlott olvasmányként szerepelt államtitoknak minősített, Csernobilról szóló dokumentum. Utánajártunk, hogyan lehetséges ez.
Egy nap, öt hír - amiről ma este beszélnek: újabb érdekességeket találtunk az MNB-alapítványok listáin; Rogán Antal beosztottja lett Andy Vajna; Kövér László kiakadt és újságírókat tiltott ki a parlamentből; Pokorni Zoltán és Vekerdy Tamás elmondta, mit gondol az oktatási rendszerről; Ákos, az úgynevezett előadóművész pedig szürreálisat alkotott. Amúgy a világ az éppen harminc évvel ezelőtti csernobili katasztrófára emlékezett.
Csernobil térségéből közel 150 ezer embert telepítettek ki a hatóságok, de már későn. Csak azt követően rendelték el az azonnali evakuálást, hogy az emberek java részét már komoly sugárdózis érte. Családok tízezrei távoztak úgy otthonukból, hogy mindent maguk mögött hagytak.