Eurostat: csak a bolgár és a román munkás olcsóbb a magyarnál
Jó magyarázatot adott arra az EU statisztikai hivatala, miért olyan csábító Magyarország a külföldi befektetőknek: alig kell költeni a dolgozókra.
Jó magyarázatot adott arra az EU statisztikai hivatala, miért olyan csábító Magyarország a külföldi befektetőknek: alig kell költeni a dolgozókra.
Mindössze a magyar főváros van az uniós átlag felett, még Nyugat-Dunantúl is le van maradva.
Az Eurostat most tette közzé a 2020-as adatokat, és nem hízelgőek.
Az Eurostat összesítése szerint Ukrajna lerohanásakor teljes káosz tört ki az olajbeszerzéseknél, aztán májusra lenyugodtak a tagállamok, elkezdték módszeresen és sikeresen leépíteni az orosz kapcsolatokat. A kivételek között persze ott van Magyarország.
Magyarország az elmúlt évben is folytatta a felzárkózást, a baloldali gazdasági szakértők "károgása" és a jegybanki vélemények ellenére az európai uniós átlag 75 százalékáról 77 százalékára emelkedett a magyar GDP – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken az Eurostat legfrissebb jelentésére reagálva.
Az Eurostat előzetes adatai szerint a magyar egy főre jutó GDP a tagállamok sorában hátulról a nyolcadik, 2022-ben utolérte a portugált, ám elolvadt az előnye a románnal szemben.
A kereskedelem mértéke elérte a tavaly februári szintet.
Egyre jobban húz el a magyar inflációs adat az uniós mellett, de másban annyira nem jeleskedünk az EU-val össszevetve. Aligha fogunk mostanában kevesebb pénzt az élelmiszerboltban hagyni, és a napelemekkel se nyerhetünk sokat, bár van remény. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Mostanra készült el az Eurostat a januári inflációs adatokkal, ezekből pedig az derül ki: az EU 27 országa közül 24 már túljutott az inflációs csúcson, az EU-rekorder magyar drágulás pedig még a második legrosszabbul álló országéhoz képest is extrém. Hát még ha azt nézzük, hogy az élelmiszerek ára milyen ütemben száll el.
Írországban (-0,3%) csökkent a legkisebb mértékben a földgázfogyasztás.
Három magyar régió van az EU húsz legszegényebbje között, a budapesti régió viszont a 15. legfejlettebb az unióban – számolt az Eurostat. A legfejlettebb vidéki magyar régió váratlanul most már nem a Nyugat-Dunántúl.
A szállítmányozók és a vendéglátók vannak a legrosszabb helyzetben.
A legkisebb áremelkedést Luxemburgban mérték.
Az Eurostat legfrissebb elemzésében az uniós tagállamok által 2023 januárjában kifizetett minimálbéreket hasonlította össze.
Az Eurostat adatai szerint hazánkban a városi lakosság 3,1 százaléka bevételének 40 százalékánál többet fordított lakhatásra, de a felmérés idején még teljesen életben volt a rezsicsökkentés.
Három ország volt csak az EU-ban, ahol decemberben nőtt az infláció, a magyar egy volt ezek közül.
Mindössze három tagállam teljesített rosszabbul ezen a téren az EU-ban.
Ötödével csökkent többek közt a háztartások szennyezése, amelyhez például a közlekedés is tartozik.
Új munkaerőpiaci mutatót vezetett be az Eurostat, az EU második legrosszabb helyére kerültünk benne.