szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ilyenre 1960 óta nem volt példa.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Meglátszik a koronavírus hatása a születéskor várható élettartamon is: míg 2020-ban az Eurostat adatai szerint ez 75,7 év volt Magyarországon, 2021-ben már 74,3-ra csökkent. Az RTL Híradójának beszámolója szerint ilyen mértékű csökkenésre 1960 nem volt példa Magyarországon.

Farkas András nyugdíjszakértő szerint a koronavírus-járvány világszerte megütötte a várható élettartamokat, a szakértő azonban azt mondja: ez az 1,4 éves csökkenés „egyáltalán nem olyan tragikus, ez néhány év múlva elmúlik” – vagyis ez nem azt jelenti, hogy a most élő emberek 1,4 évvel kevesebbet élnének. Ez a szám valójában csak annyit mutat meg, hogy mennyi ideig élne az, akire egész életében a születési évének halálozási kockázatai lennének érvényesek.

Ferenci Tamás biostatisztikus szerint ugyan a 2022-es várható élettartam jobb lesz az előző évi adatnál, de még mindig nem fogja elérni a koronavírus-járvány előtti időszak adatait.

2021-ben tovább nőtt a várható élettartam különbsége férfiak és nők között: egy átlagos magyar férfi az Eurostat adatai szerint 70,7 évig, míg egy nő 77,8 évig élhet. A csatorna által megszólaltatott háziorvos ezt a különbséget részben a férfiak túlzott alkohol- és dohányfogyasztásának mértékére vezette vissza.

 

(Címlapképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!