Kizárták a legsikeresebb focicsapatot, a Kuangcsou FC-t a kínai bajnokságból
Fő szponzoruk, az Evergrande ingatlanfejlesztő cég csődje óta lejtmenetben van a csapat.
Fő szponzoruk, az Evergrande ingatlanfejlesztő cég csődje óta lejtmenetben van a csapat.
Hszü Csia-jin a közelmúltig az ígért kínai gazdasági felemelkedés szimbóluma volt. A China Evergrande Group hitelfelvételekből táplált agresszív növekedését egykor az állam is támogatta, egy ponton viszont megálljt parancsoltak a szektor féktelen burjánzásának, ami bedöntötte a zászlóshajó céget. A problémákat Hszü nyakába varrták. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.
A kínai Evergrande 300 milliárd dolláros csődje hitelválságot válthat ki a világban. Tavaly a Crédit Suisse és három amerikai regionális bank jutott csődbe elsősorban az ingatlanhitelezés miatt – emlékeztet a CNN gazdasági rovata.
Január 29-ig kaptak haladékot, hogy meggyőzzék hitelezőiket, képesek lesznek kezelni 300 milliárdos adósságállományukat. Nem sikerült.
A bejelentés hatására az Evergrande részvényei jelentősen emelkedtek.
Hui Ka Jant a múlt héten vették őrizetbe a kínai hatóságok.
Egyelőre nem tudni, hogy miért került a vállalatot alapító Huj Ka Jan házi őrizetbe, viszont korábban az ország déli részében a rendőrség letartóztatta a cég vagyonkezelő részlegének néhány munkatársát, akik befektetési termékek értékesítésével szereztek pénzt egyéni befektetőktől.
Kína második legnagyobb ingatlanfejlesztője augusztus közepén kért csődvédelmet New Yorkban.
Az Evergrande amellett, hogy a világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztője, a központi szereplője egy meglehetősen fenyegető kínai építőipari válságnak.
Repedések mutatkoznak a kínai gazdaság több tartóoszlopán is, amiket a pekingi vezetés egyelőre gazdaságpolitikai ráolvasással próbál befoltozni. Az export motorja akadozik, az egyetemekről kikerült fiatalok nem találnak a végzettségüknek megfelelő munkát, az ingatlanszektor az összeomlás szélére sodródott, aminek globális következményei lehetnek.
Kína korábban csodaszámnak tartott ingatlanfejlesztő óriása csődöt jelentett, az ázsiai óriásgazdaság negyedét adó ingatlanszektor így ismét egy öles lépéssel közelebb került a bedőléshez, és vele tarthat a szintén akut fájdalmakkal küszködő pénzügyi rendszer. Az évek óta húzódó válsághelyzetből a kiutat jelentheti egy nagy menekítési akció, vagy akár egy újabb Lehman Brothers is. Kívülről abban lehet némi örömet lelni, hogy olcsóbbak lehetnek a telefonok.
Pekingben tavaly novemberben hirdették meg a támogatási programot, most hétfőn pedig közölték, hogy 2024 végéig érvénybe marad a támogatási rendszer. A tőzsde máris kedvezően reagált mind Sanghajban, mind pedig Hongkongban.
Egymásra épülnek a világgazdaságot fenyegető válság bonyolult elemei, a szétesett szállítói láncoktól az elszabadult infláción át az ukrajnai háború sokkjáig, s mindenekfölött ott a bivalyerős dollár, amely mindenkinek fáj, és csak Amerikát gyógyítja.
Az Evergrande Group óriási, több száz milliárdos adósságot görget maga előtt.
2022-ben sem ússzuk meg, hogy azt figyeljük, mekkora károkat okoz a teljes világgazdaságnak az egyik legnagyobb kínai ingatlanos cég csődközeli helyzete.
2020 után minket már nem lehet meglepni semmivel – gondolhattuk idén január elején, amikor azon töprengtünk, milyen év előtt állhatunk. Tényleg, mi történhetne? Megkérik az olimpián a nézőket, hogy maradjanak csendben? Még márciusban is maszkban kell sörözni? Nos, még így is volt, amin sikerült meglepődnünk – ezekből gyűjtöttük össze a legváratlanabb eseményeket, amiket tényleg nem gondoltunk volna, hogy 2021-ben megtörténhetnek.
Egy vesztegetési ügy miatt kikérte az ügyészség az Országgyűléstől Völner Pál mentelmi jogát; tizennégy éves rekordra nőtt az infláció; csődközelbe sodródott a hírhedt Evergrande. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.