szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hui Ka Jant a múlt héten vették őrizetbe a kínai hatóságok.

A hatóságok gyanúja szerint offshore számlákra próbálta kimenteni a fizetésképtelen Evergrande vagyonát az őrizetbe vett elnök – írja a Reuters. Különösen azért súlyos ez a gyanúsítás, mert az ország második legnagyobb ingatlanfejlesztőjének tekintett Evergrande jelenleg a már megkezdett projektjeit sem tudja befejezni, ha csak nem sikerül valamiképp átütemezni az adósságainak törlesztését a hitelezői felé.

Hui Ka Jant (képünkön) a múlt héten vették őrizetbe a kínai hatóságok, miközben a vállalat bajait csak tetézi, hogy nem tud új kötvényeket kibocsátani az adósságátütemezési tervének részeként, mivel a fő kínai egységével, a Hengda Real Estate-tel szemben hatósági vizsgálat folyik.

Tandemben omlanak össze Kína legfontosabb ágazatai

Kína korábban csodaszámnak tartott ingatlanfejlesztő óriása csődöt jelentett, az ázsiai óriásgazdaság negyedét adó ingatlanszektor így ismét egy öles lépéssel közelebb került a bedőléshez, és vele tarthat a szintén akut fájdalmakkal küszködő pénzügyi rendszer. Az évek óta húzódó válsághelyzetből a kiutat jelentheti egy nagy menekítési akció, vagy akár egy újabb Lehman Brothers is.

Az Evergrande augusztus közepén csődvédelmet kért New Yorkban, miután nem tudta rendezni tartozásait, majd augusztus végén 2,4 milliárd dolláros veszteséggel tért vissza a tőzsdére. A vállalat fénykorában több mint 1300 ingatlanprojektet vitt 280 városban, de voltak érdekeltségei az elektromos járművek gyártásában, az egészségügyben és a vidámparkbizniszben is. Mostanra az Evergrande nemcsak a világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztőjévé vált, de ő lett a központi szereplője is egy meglehetősen fenyegető kínai építőipari válságnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!