Felrántotta a forintot a magyar GDP-adat
Gyorsan erősödött a forint szerda reggel azt követően, hogy kiderült, az első negyedévben újra növekedésnek indult a magyar gazdaság.
Gyorsan erősödött a forint szerda reggel azt követően, hogy kiderült, az első negyedévben újra növekedésnek indult a magyar gazdaság.
Ha mérsékelt ütemben is, de növekedésnek indult a gazdaság Németországban az első negyedévben: a statisztikai hivatal szerdán közölt adatai szerint a hazai össztermék 0,1 százalékkal nőtt január-március között az előző negyedévhez képest, amikor 0,6 százalékkal esett a kibocsátás. A növekedés elsősorban annak köszönhető, hogy bővült a háztartások fogyasztása.
A bruttó hazai termék (GDP) az első negyedévben 0,7 százalékkal nőtt a 2012 negyedik negyedévhez képest a szezonális és naptárhatásoktól tisztított adatok szerint, az előző év hasonló időszakához képest 0,9 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal szerdán. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint így technikai értelemben megszűnt hazánkban a recesszió. Az elemzők ugyanakkor megosztottak abban, hogy mekkora növekedés várható idén, többen viszont felfelé módosítják várakozásaikat. A magyar gazdaság teljesítménye javul, de még nem dübörgünk.
Ma tesz közzé adatokat a GDP első negyedévi alakulásáról a KSH. Elemzők szerint 2012 első negyedévéhez képest 1,3 százalékkal csökkent az adat.
Politikai kérdés, hogy kikerülünk-e a túlzottdeficit-eljárás alól, de ősszel még erre is lehet esély.
Az egészségügy finanszírozása 500 milliárddal, az oktatásé 600 milliárddal zsugorodott, utóbbi mértéket elérte még a közszfére bérköltségcsökkentése és az állami beruházások visszafogása is. Ezzel is csak közelebb kerültünk a régiós átlaghoz – írja a Privatbankar.
Bár recseg-ropog az eurózóna, sokkal gazdagabbak vagyunk, mint 200 éve. Az Egyesült Államokban például az elmúlt két évszázadban az egy főre jutó átlagos jövedelem 2000 dollárról évi 50 ezer dollár közelébe emelkedett reálértéken, azaz az infláció hatását kiszűrve.
A román kormány a hazai bruttó össztermék (GDP) 2,7 százalékos átlagos növekedésével számol a 2014-2016 közötti időszakban - derül ki a román kormány konvergenciaprogramjából.
Németországban a gazdaság az euróövezeti recesszió ellenére az idén és jövőre gyorsuló ütemben növekszik, a munkanélküliség csökken, az államháztartás pedig egyensúlyba kerül a német nyelvterület vezető gazdaságkutató intézeteinek csütörtökön bemutatott közös előrejelzése szerint.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ma teszi közzé a Világgazdasági Kilátások féléves jelentését, amelyben ismerteti friss makrogazdasági előrejelzéseit is.
A várt 8 százalékkal szemben 7,7 százalékra lassult a kínai gazdaság éves növekedése az év első negyedében a tavalyi év utolsó három hónapjában mért 7,9 százalékról – közölte a kínai központi statisztikai hivatal hétfőn.
Legalábbis déli szomszédjához képest. Egy összehasonlítás szerint Észak-Korea gazdasági teljesítménye a dél-koreainak mindössze 5 százaléka.
Lassan három éve zajlik Magyarország nagy lerövidítése. A kísérlet sikeres: immár minden a nullához közelít, vagy annál is kisebb. Itt az ideje a jogok további rövidítésének is.
Egyedül Magyarországon nem lesz idén növekedés a Közép- és Kelet-Európa gazdaságai közül – állapítja meg a Fitch térségi elemzése.
Cipruson a kormány becslése szerint a korábban idénre várt majdnem 9 százalékos gazdasági visszaesés helyett akár 13 százalékos zuhanás is lehet. Hasonló éves visszaesést a balti államok produkáltak 2009-ben a világgazdasági válság legkomolyabb dühöngésekor.
A múlt évben az eddig jelzettnél kétszer gyorsabban nőtt a román gazdaság – legalábbis az ország statisztikai hivatala (INS) szerint. A hivatal a korábban várt 0,3 százalékról 0,7 százalékra emelte a GDP 2012-es növekedésére vonatkozó becslését. Ugyanebben az időszakban a magyar gazdaság 1,7 százalékkal zsugorodott.
A román gazdaság tavaly 0,7 százalékkal nőtt 2011-hez képest, a március eleji, legutóbbi előrejelzéskor még 0,3 százalékos növekedést közöltek – derült ki szerdán a román statisztikai intézet közleményéből.
Idén nem nő a magyar gazdaság, de az is megtörténhet, hogy tovább romlik a gazdasági környezet és némi visszaesést is elszenvedünk az átgondolatlannak tűnő gazdaságpolitika hatásainak következményeként – állapítja meg a Policy Agenda frissített előrejelzése.
Idén várhatóan stagnál, 2014-ben 1,2 százalékkal nőhet a magyar bruttó hazai termék, míg az államháztartás hiánya mindkét évben a GDP 3 százaléka felett lesz – közölte legfrissebb magyarországi előrejelzésében a Nemzetközi Valutaalap pénteken. A washingtoni székhelyű szervezet növekvő inflációt és munkanélküliséget jelez előre, az államadóság középtávon 80 százalékos szint körül maradhat. Probléma a kiszámíthatatlanság, a gazdaságba való növekvő mértékű beavatkozás, és az intézmények gyengítésére irányuló lépések. Magyarországnak változtatnia kellene a gazdaságpolitikán.
153 milliárd euró veszteséget okozott 2011-ben a fiatalok munkaerőpiacról való kikerülése az Európai Unióban. Magyarország az éves GDP-jének két százalékát veszíti el emiatt.