szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár recseg-ropog az eurózóna, sokkal gazdagabbak vagyunk, mint 200 éve. Az Egyesült Államokban például az elmúlt két évszázadban az egy főre jutó átlagos jövedelem 2000 dollárról évi 50 ezer dollár közelébe emelkedett reálértéken, azaz az infláció hatását kiszűrve.

Ha kinyitjuk a napi gazdasági sajtót, szinte kizárólag aggasztó híreket olvashatunk: válságban az eurózóna, jönnek az újabb megszorítások, csúcsra ugrott a munkanélküliség. Ha csak a szalagcímeket olvasnánk, azt hihetnénk, hogy az emberiség történelmének legsötétebb éveiben járunk, az igazság azonban az, hogy – legalábbis a nyugati világban – történelmi léptékkel mérve soha nem volt még akkora gazdagság, mint most, írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

Egy átlagos amerikai például ma közel 25-ször annyi terméket vásárolhat, mint 200 évvel ezelőtt, ami hihetetlennek tűnő fejlődést jelent. Természetesen érdemes a globális felmelegedésre vagy a jövedelmi egyenlőtlenségekre is gondolni eközben, ugyanakkor az tény, hogy az elmúlt két évszázad innovációinak köszönhetően ma már nem csak a vezetékes víz vagy az elektromos áram számít természetesnek, de a jogbiztonság, a színvonalas oktatás és egészségügy, a nyugdíj és a szociális biztonság is (legalábbis a nyugati világban).

Az ipari forradalmak látványosan felgyorsították a gazdasági növekedést, és egyre többen gondolják úgy, hogy a világ kifogyott a gyors gazdasági növekedést lehetővé tevő innovációkból, de az eredmény önmagért beszél.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!