Majdnem 3 százalékkal nőhet 2014 után a román GDP

A román kormány a hazai bruttó össztermék (GDP) 2,7 százalékos átlagos növekedésével számol a 2014-2016 közötti időszakban - derül ki a román kormány konvergenciaprogramjából.

  • MTI MTI
Majdnem 3 százalékkal nőhet 2014 után a román GDP

A bukaresti kormány ezen a héten fogadta el a román gazdaságról szóló középtávú előrejelzést. A GDP-bővülést a belföldi fogyasztás évente átlagos 3,1 százalékos növekedésére alapozzák. A gazdaság különböző ágazatai közül az építőipar, a szolgáltatások és az ipari termelés járul hozzá majd legnagyobb mértékben a remélt növekedéshez. A várakozások szerint a kivitel és a behozatal is évente átlagosan 4,9 százalékkal, illetve 5,5 százalékkal nő a vizsgált időszakban.

Románia csökkentette a korábbi konvergenciaprogramban megjelölt gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését. Idén a kormány 1,6 százalékos növekedésre számít a korábban tervezett 3,1 százalék helyett, 2014-ben 2,2 százalékos bővülésre a korábban tervezett 3,6 százalék helyett, 2015-ben pedig 2,8 százalékos GDP-növekedést remélnek.

Románia GDP-je tavaly 0,7 százalékkal nőtt, ez mélyen várakozáson aluli érték volt, hiszen eredetileg 1,9-2,3 százalékos növekedésre számítottak. 2011-ben viszont a román GDP várakozáson felül, 2,5 százalékkal bővült, ami főként a kiváló mezőgazdasági évnek volt köszönhető. 

A legújabb konvergenciaprogram szerint az éves inflációs ráta 2016-ig 2,3 százalékra mérséklődik a jelenlegi 5 százalékról, az éves átlagos infláció ráta pedig 2,5 százalék lesz 2014 és 2016 között.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.