szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egészségügy finanszírozása 500 milliárddal, az oktatásé 600 milliárddal zsugorodott, utóbbi mértéket elérte még a közszfére bérköltségcsökkentése és az állami beruházások visszafogása is. Ezzel is csak közelebb kerültünk a régiós átlaghoz – írja a Privatbankar.

Az állami kiadások GDP-arányos nagysága 2006-ban 52,2 százalék volt, amelyet 2010-re sikerült 48,8 százalékra, 2012-re pedig 46,8 százalékra mérsékelni. A GDP-arányos mutató használatát a forintban kifejezett kiadási főösszeggel szemben általában a nemzetközi összehasonlítások esetében az indokolja, hogy ez utóbbi figyelembe veszi az ország gazdasági teljesítményét. Válságban ez sokkal nagyobb erőfeszítést igényel, mint akkor, amikor lehetőség van arra, hogy a gazdaság dinamikus bővülésével "kitermelhető" ez a megszorítás. Magyarországon is a csökkenő kibocsátás mellett produkálta ezt az állam.

A 2006 és 2012 között végrehajtott 5,4 százalékpontos mérséklést a 2012-es árakra átszámolva az állam 3200 milliárd forinttal kevesebbet költött, mint hat évvel korábban, ami nagyjából az összes kiadás ötödének felel meg – írja a privatbankar.hu.

Ez az összeg nagyságrendileg megegyezik kétévnyi teljes szja-bevétellel, az összes nyugdíjkiadással illetve ennyit költ egy év alatt egészségügyre és oktatásra együtt a magyar állam! A közgazdaságtani felosztás szerint a megtakarítás harmada a közszféra bérköltségeinek csökkentésére, 600 milliárd az állami beruházások visszafogására vezethető vissza, miközben félezer milliárddal csökkent a társadalmi transzferek reálértéke is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!