Újraindította Washington az ukrajnai fegyverszállításokat
Tüzérségi lőszert és HIMARS-rendszerekből indítható rakétákat küldenek első körben.
Tüzérségi lőszert és HIMARS-rendszerekből indítható rakétákat küldenek első körben.
A tervek szerint 2028-tól állíthatja hadrendbe az Egyesült Államok a Himars azon változatát, ami képes lesz a hangsebesség ötszörösével repülő rakéták indítására.
A szorult helyzetben lévő Ukrajna előtt új lehetőség nyílhat meg, ha a nyugatiak engedélyezik számára a rakétáikkal a mélységi csapásokat. Oroszország máris hátrább vonja a bázisait és szankciókat ígér.
Egyelőre semmi jele annak, hogy az ukrán támadókat kiszorítanák az oroszországi Kurszk környékéről. Bár aligha lesz tartós az ukrán ottlét, a merész vállalkozás mindenképpen komoly következményekkel jár.
Az előző generációs rakétához képest közel kétszer nagyobb távolság megtételére képes a Lockheed Martin új rakétája.
Csillagászati áron vett harckocsikat filléres drónokkal is meg lehet semmisíteni – ez az egyik olyan tanulsága az orosz–ukrán háborúnak, ami indokolttá tenné a magyar haderőreform újragondolását. Kérdés, hogy a gigabeszerzésekre kiépített rendszer képes-e erre. A logisztikai infrastruktúra például nem.
Bár az ukránok felszabadították az 500 napja kezdődött orosz invázió első heteiben elvesztett területek egy részét, a nyugati fegyverekkel felszerelt hadsereg a reméltnél lassabban halad előre. Ezzel szembesültek a vilniusi NATO-csúcson is, ahol Ukrajnának be kellett érnie ígéretekkel.
Azoknak lett igazuk, akik azt jósolták június elején, hogy a hosszú ideje ígért ukrán ellenoffenzíva nem lesz olyan gyors, mint a tavaly őszi, melynek során néhány nap alatt több ezer négyzetkilométernyi területet szabadítottak fel az északkeleti Harkiv, majd a déli Herszon térségében. A lassúság azonban a szakértők szerint nem jelenti a támadás kudarcát.
Figyelmeztető lövést adott le Trump politikai szövetségese Magyarországnak.
Az ukrán ellentámadás sikere szempontjából nem csak a harckocsik nélkülözhetetlenek, hanem más, békésebb katonai eszközök is. Cikkünkben ezeket mutatjuk be részletesen.
A térségben Románia a második helyre pályázik Lengyelország mögött fegyvergyártásban, a NATO- és az EU-tagállamok kiemelt fegyverexportőre lehet.
Kétmilliárd dollár értékű katonai segítséget jelentett be az USA Ukrajnának a háború kezdetének évfordulóján.
Szergej Nariskin egyelőre semmivel nem támasztotta alá állításait.
Döntés egyelőre nincs a beszerzésről, a konkrét válasszal is adós a honvédelmi tárca.
Bár Kelet-Ukrajnába betört a téli fagy, a harcok hevessége alig csökken, és a jelek szerint az ukrán és az orosz erők is újabb offenzívára készülnek. Ukrajnát támogatja, hogy az új amerikai segéllyel annyi felszerelést kap, amennyi elég lenne egy közepes méretű hadsereg felfegyverzéséhez.
Eltaláltak egy orosz katonai bázissá alakított iskolát Donyeck megyében. Több száz orosz sorkatona halhatott meg Makijivkában szilveszter éjjelén.