Ön kit ütne el, ha elkerülhetetlen? A kérdés egyáltalán nem csak elméleti
A kutatók hétköznapi esetekkel próbálnák megérteni, hogy milyen erkölcsi döntéseket hoznak vezetés közben az emberek. Ezzel az önvezető autókat treníroznák.
A kutatók hétköznapi esetekkel próbálnák megérteni, hogy milyen erkölcsi döntéseket hoznak vezetés közben az emberek. Ezzel az önvezető autókat treníroznák.
Európa ma már több magasan képzett szakembert számlál a mesterséges intelligencia (MI) területén, mint az Egyesült Államok – állítja egy brit kockázatitőke-cég kutatása. Ez nem volt mindig így, azonban az egy évtizednyi gyors fejlődés meghozta a gyümölcsét.
A mesterséges intelligencia (MI) átfogó szabályozásáról szóló rendelet célja, hogy az európai piacon forgalomba hozott és az EU-ban használt MI-rendszerek legyenek biztonságosak és tartsák tiszteletben az alapvető jogokat és az uniós értékeket.
Szinte naponta meglep minket a mesterséges intelligencia (és persze a mögötte álló fejlesztők) azzal, hogy mi mindenre képes. Szingapúri kutatók egy fénykép és egy hangfelvétel alapján beszélő, valósághű arcokat tudnak „életre kelteni”.
Közvetlenül nem is a mesterséges intelligencia alapú chatbot az, amelyik veszélyes dolgokat művelhet, hanem azok a nem éppen jóindulatú szereplők, akik ilyen tevékenységekre veszik rá. Erre mutat rá egy új tanulmány, amelyik hat biztonsági kockázatot azonosított a ChatGPT esetében.
A Google minden eddiginél erősebb hardvert épített a mesterséges intelligencia betanításához és használatához. Az eszköz a korábbinál 2,8-szer gyorsabban tud betanítani olyan nagy nyelvi modelleket, mint amilyen a ChatGPT is.
Elég hozzá egy okostelefon (mostantól androidos is), egy megfelelő alkalmazás és látni tudnak a világtalanok és gyengén látók. Pontosabban megbízható és hallható segítséget kapnak, ami segít eligazodniuk a világban.
Logikusnak tűnhet, hogy ha spórolni akarunk a mesterséges intelligencia segítségével, akkor a sokat kereső vezetőket próbáljuk meg helyettesíteni vele. Ám teljes munkakörük egyhamar nemigen lesz lecserélhető, viszont ahogy fejlődik az MI, egyre inkább átalakítja azt is, ahogyan a cégek irányítói végzik a munkájukat.
A Google tudósai egy év leforgása alatt több új anyagot fedeztek fel a mesterséges intelligencia segítségével, mint eddig összesen a történelemben az emberiség.
A mesterséges intelligencia tudása óriási, és szinte mindenhol képes segíteni. A napelemek sem maradhatnak ki, legalábbis Ausztráliában. A kutatók hetek alatt készítettek a MI segítségével olcsóbb és hatékonyabb napelemeket a hagyományos, szilíciumalapú változatoknál.
Magyarországon is gyorsan szaporodnak az okosotthonok, ám a lakások és lakóházak akkor lesznek átlagon felüliek, ha a korszerű technológiai megoldásokat ötvözik az 5G-s hálózatok előnyeivel.
Közeledik az év vége és így az egyik legnépszerűbb zenei streaming szolgáltatás éves, bárki számára elérhető, személyre szabott összefoglalója, a Spotify Wrapped. Megmutatjuk, mi áll a háttérben, mi alapján készítik el ezt a szórakoztató összeállítást.
Miközben a kínai okostelefon-gyártó OnePlus már gőzerővel készül legújabb csúcsmobilja, a OnePlus 12 kiadására, mesterséges intelligenciával támogatta meg online zenestúdióját, amit bárki ingyenesen kipróbálhat. A kompozícióival pedig akár versenyezhet és nyerhet is is.
Nem kell, hogy az emberi civilizáció összeomoljon, de jócskán akadnak aggályos jelek, miszerint ez is napirenden lehet – mondta Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, akadémikus. Az emberek többsége azt hiszi, meg lehet úszni, mert majd valaki valahogy megoldja a problémákat. Hát egy nagy frászt! – hangsúlyozza a tudós. Interjú.
Múlt pénteken viharos körülmények között kirúgták a ChatGPT-vel a világ legismertebb MI-kutató társaságává vált OpenAI vezetőjét. Sam Altman menesztését a cég igazgatótanácsa homályos indokokkal magyarázta – végső soron a Szilícium-völgy egyre mélyebb „doomer-boomer” törésvonala állhatott a háttérben. Annak kialakulásához pedig az is hozzájárulhatott, hogy Elon Musk és néhány társa évekkel ezelőtt megígért egymilliárd dollárt, de annak végül csak a töredékét utalta el. Frissítés: öt nappal azután, hogy kirúgták, vissza is veszik Altmant.
Ritkán történik néhány nap alatt akkora felfordulás egy vállalat életében, mint ami nem egészen egy hete zajlik a mesterséges intelligencia egyik éllovas cégénél. Az OpenAI című szappanopera újabb felvonásában kilépéssel fenyegetőzik a dolgozók többsége, és már lenne is máshol munkahelyük.
Úgy tűnik, jobban meg kellett volna gondolnia az OpenAI igazgatótanácsának, hogy menessze a vállalat vezérigazgatóját. Ugyan gyorsan megpróbálták visszahívni, de Sam Altmannek is van büszkesége, ráadásul nem is akármilyen céghez csatlakozik. A Microsoft mellette viheti az OpenAI más kulcsembereit is.
A mesterséges intelligencia elterjedésének egyik nagy problémája az embereket megtévesztő, hamis médiatartalmak létrehozása. A YouTube-nál felvették a kesztyűt, és különféle leleplező és jelző módszerek kidolgozásába kezdtek.
A Google több mint 120 országban tette elérhetővé a mesterséges intelligenciával felturbózott internetes keresőjét. Az újítás hamarosan a magyar felhasználók számára is elérhetővé válhat.
A mesterséges intelligenciával működő chatbotok mára a fejlesztői csapatok teljes jogú tagjaivá váltak, köszönhetően az általuk kínált jelentős termelékenységnövekedésnek. Azonban van velük egy – nem is kicsi – probléma, amelynek hosszú távú negatív hatásai lehetnek.