Eldőlt, hogyan regulázza meg az EU – a világon elsőként – a mesterséges intelligencia használatát
A mesterséges intelligencia (MI) átfogó szabályozásáról szóló rendelet célja, hogy az európai piacon forgalomba hozott és az EU-ban használt MI-rendszerek legyenek biztonságosak és tartsák tiszteletben az alapvető jogokat és az uniós értékeket.
Háromnapos „maratoni” tárgyalásokat követően a Tanács elnöksége és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes megállapodásra jutottak a mesterséges intelligenciára (MI) vonatkozó harmonizált szabályokról szóló javaslatról (köznapi használatban MI-törvény).
Ez történelmi vívmány, és óriási mérföldkő a jövő felé. Sikerült egy rendkívül kényes egyensúlyt megtartanunk: az innováció és a mesterséges intelligencia elterjedésének előmozdítása Európa-szerte, polgáraink alapvető jogainak maradéktalan tiszteletben tartása mellett.
- jelentette ki az soros EU-elnökség részéről Carme Artigas, a digitalizációért felelős spanyol államtitkár a tárgyalások lezárultát követően.
A jogszabály vezérfonala az, hogy a mesterséges intelligencia szabályozása „kockázatalapú” megközelítést követ: minél nagyobb a kockázat, annál szigorúbbak a szabályok, így válik elkerülhetővé, hogy az MI kárt okozzon a társadalmaknak.