A robotapokalipszistől rettegők és az MI-optimisták harca robbantotta szét az OpenAI-t

8 perc

2023.11.21. 15:15

Múlt pénteken viharos körülmények között kirúgták a ChatGPT-vel a világ legismertebb MI-kutató társaságává vált OpenAI vezetőjét. Sam Altman menesztését a cég igazgatótanácsa homályos indokokkal magyarázta – végső soron a Szilícium-völgy egyre mélyebb „doomer-boomer” törésvonala állhatott a háttérben. Annak kialakulásához pedig az is hozzájárulhatott, hogy Elon Musk és néhány társa évekkel ezelőtt megígért egymilliárd dollárt, de annak végül csak a töredékét utalta el. Frissítés: öt nappal azután, hogy kirúgták, vissza is veszik Altmant.

Áll a bál a mesterséges intelligencia legsikeresebb fejlesztőcsapatánál. Magyar idő szerint péntek éjjel kirúgták a ChatGPT-t a világra szabadító OpenAI alapító vezérigazgatóját, Sam Altmant, majd emiatt azonnal távozott a társaság igazgatótanácsából a szintén alapítótag Greg Brockman is. Altmantól ideiglenesen addigi helyettese, Mira Murati vette át a stafétabotot, aztán őt váltva, négy napon belül harmadik vezérigazgatóként a Twitch korábbi első embere, Emmett Shear került a társaság élére, szintén ideiglenes CEO-ként.

Altman menesztése villámcsapásszerű volt, és sajtóértesülések szerint utólag már a megmaradt cégvezetés sem tarthatja jó ötletnek, állítólag most már rimánkodnak neki, hogy térjen vissza. Erre a befektetők felől érkező nyomás sarkallhatja az igazgatótanácsot, de még inkább az, hogy azóta az OpenAI 770 dolgozójából majdnem mindenki Altman visszavételét és az igazgatótanács lemondását követeli, és ha ez nem történik meg, kilátásba helyezték felmondásukat.

Közben Altmannak a jelek szerint már semmi kedve visszamenni a társasághoz, és nem is kényszerül rá, mert a Microsoft felajánlotta neki, hogy kötelékeikben új MI-kutató labort állítanak fel, melyet ő vezethet, és magával viheti Brockman mellett minden olyan OpenAI-os kollégáját is, aki felmond. De értesülések szerint a Microsoftnak az se lenne ellenére, ha Altman visszatérne korábbi csapatához, ami azért nem furcsa, mert a Microsoft mintegy 13 milliárd dollárt fektetett már az OpenAI-ba, és 49 százalékban a tulajdonosa. Vagyis ezen az ügyön igazából nem tud veszíteni, Altman és csapata valamilyen formában mindenképpen nála marad.