OMV: lezárult a Mol-részvények eladása, nincs a kezükben Mol-részvény
Az OMV AG lezárta a Mol-részvények eladását, a tranzakció után a cégnek már nincsenek Mol-részvényei – közölte az osztrák olajipari vállalat.
Az OMV AG lezárta a Mol-részvények eladását, a tranzakció után a cégnek már nincsenek Mol-részvényei – közölte az osztrák olajipari vállalat.
A Kommerszant című orosz üzleti lap a Szurgutnyeftyegazt diplomáciai vonalon ellenőrzik – a Mol tovább védekezik az orosz részvényes ellen címmel, a Vedomosztyi című gazdasági napilap „Nem arra támadtak” címmel számolt be az ügylet állásáról csütörtökön.
A Mol Nyrt. 2009. április 8-án 4 965 582 darab Mol részvényt adott kölcsön az MFB Invest Zrt. részére a 2007. július 3-án közzétett saját részvény kölcsönadásáról szóló szerződés alapján - közölte az olajipari társaság a tőzsde honlapján csütörtökön.
Hernádi Zsolt nem hiszi, hogy a Molban az oroszok hirtelen színre lépése Gyurcsány Ferenc személyével függ össze, s még kevésbé hisz azokban a sejtetésekben, hogy „gyorsan még valamit le kellett boltolni, mielőtt a kormányfő távozik a posztról”.
Nem szükséges politikai síkra terelni a Szurgutnyeftyegaz Mol-részvényvásárlását – szólított fel szerdán egy moszkvai forrás, s egyben rámutatott: Moszkvában csodálkozást keltett a hír, amely szerint az orosz nagykövetet bekérették a külügyminisztériumba, s úgy vélik, talán csak egy korábban egyeztetett találkozóról van szó.
Sólyom László köztársasági elnök szerdán aggodalmát fejezte ki Hernádi Zsoltnak, a Mol elnök-vezérigazgatójának a cégben szerzett orosz olajipari vállalat tulajdonszerzésének hatásai miatt - közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH).
Az orosz Lukoil olajtársaság szívesen vásárolna megfelelő áron finomító kapacitást Európában, de nincs semmilyen terve ajánlatot tenni sem a Molra, sem litvániai kapacitásra, mondta a cég vezérigazgatója, Leonyid Fedun egy befektetőknek rendezett tájékoztatón New Yorkban.
Alapszabályában jelentős változtatásokat akar elfogadtatni az április 23-i közgyűlésen részvényeseivel a Mol, amelynek 21,2 százalékát a napokban vásárolta fel az orosz Szurgutnyeftyegaz. A BÉT honlapján kedden késő este megjelent tervezet több oldalról is jobban körülbástyázná a céget egy esetleges orosz felvásárlási kísérlet ellen, egyúttal javasolja a részvényeseknek, hogy a tavalyi év után ne fizessenek osztalékot, a teljes 2008. évi eredmény az eredménytartalékba kerüljön.
A Külügyminisztériumba kérették kedd délután a budapesti orosz nagykövetet a Mol-részvények orosz felvásárlása ügyében - közölte Szelestey Lajos külügyi szóvivő.
A magyar kormány és parlament, valamint az Európai Unió számára is az jelentene kisebb kockázatot, ha nem hagyná jóvá a ködös tulajdonosi szerkezetű Szurgutnyeftyegaz orosz cég legutóbbi részvényvásárlási ügyletét - olvasható a Jamestown Alapítvány nevű washingtoni agytröszt hétfői elemzésében.
A Szurgutnyeftyegaz orosz olaj- és gázipari vállalat nagy mértékben túlfizette az osztrák OMV-től megvásárolt 21,2 százalékos Mol-részvénycsomagot; ez vagy egy átvételi kísérlet előkészítését jelzi vagy azt, hogy a Szurgutnyeftyegaz tovább akarja adni a pakettet más állami kötődésű orosz cégeknek - olvasható a washingtoni Jamestown Alapítvány elemzésében.
A bécsi Wirtschaftsblatt gazdasági lap hétfői kommentárja szerint a „Lex Mol” sem tudná megvédeni a Molt a felvásárlástól, azután, hogy a Szurgutnyeftyegaz megszerezte az OMV kezében lévő jelentős részesedést. A cikk szerint erősíti a bizonytalanságot, hogy magyar politika a teljes átalakulás állapotában van, a pletykák még azt sem zárják ki, hogy Gyurcsány Ferenc a Gazpromhoz igazol.
Ha az orosz Szurgutnyeftyegaz céget – amely a napokban a Mol 21,1 százalékát megvette az OMV-től – komolyan érdekli a Mol felvásárlása, a Kreml-lel a háttérben könnyebb dolga lesz, mint az OMV-nek volt – vélekedik a Mol-részesedés megszerzésével kapcsolatos hétfői kommentárjában az osztrák Die Presse.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) vizsgálatot indított azért, hogy kiderítse, a szabályoknak megfelelően szerzett-e tulajdonrészt a Mol Nyrt.-ben az orosz Szurgutnyeftyegaz.
Jól kezdődött a nap a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT): az OTP és a Mol eddig ma egymást erősítve húzzák a BUX-ot.
„Az biztos, hogy az idén megtartjuk Mol-részvényeinket” – nyilatkozta a profil című bécsi hetilap március 23-i számában az OMV vezérigazgatója, egy héttel azelőtt, hogy a teljes 21,2 százalékos részvénycsomagot eladták az orosz Szurgut nevű, átláthatatlan tulajdonosi összetételű orosz energiavállalatnak.
Pluszban állt a BUX a kereskedés felénél, határozott irány azonban nem mutatkozott. A piacok a kora délutáni amerikai munkanélküliségi adatra koncentrálnak.
A Szurgutnyeftyegaz tulajdonszerzése a Mol Nyrt.-ben olyan energiafüggőségi, -ellátási kérdéseket is felvet, amelyek azokat az országokat, Magyarországot, Szlovákiát és Horvátországot is érintik, ahol a társaság működik - mondta Hernádi Zsolt, a cég elnök-vezérigazgatója az országgyűlés külügyi bizottsági ülésén.
A kormány, ahogyan eddig sem, ezután sem támogatja, ha bárki ellenséges szándékkal próbál befolyást szerezni magyar stratégiai ágazatokban - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő arra reagálva, hogy a fideszes Németh Zsolt keddi tájékoztatóján a többi közt úgy vélekedett: feltételezhető, hogy a magyar állam tevékeny hozzájárulásával játsszák át orosz kézre a Molt.
A Mol lejtőre került nap végén, az OTP azonban délután ismét lelkesen vették, így "visszatért a múlt századba" a bankpapír.