szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány, ahogyan eddig sem, ezután sem támogatja, ha bárki ellenséges szándékkal próbál befolyást szerezni magyar stratégiai ágazatokban - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő arra reagálva, hogy a fideszes Németh Zsolt keddi tájékoztatóján a többi közt úgy vélekedett: feltételezhető, hogy a magyar állam tevékeny hozzájárulásával játsszák át orosz kézre a Molt.

Daróczi Dávid közleményében azt írta, örvendetes, hogy a legnagyobb ellenzéki párt is osztja a kormány álláspontját a nemzeti stratégiai ágazatok függetlenségének fontosságáról.
   
Magyarország érdeke az, hogy a stratégiai ágazatok, így a nemzeti olajipari vállalat is megőrizze függetlenségét - hangsúlyozta a kormányszóvivő.
   
A "Mol-ügylet" miatt a külügyi bizottság rendkívüli ülését hívta össze Németh Zsolt, a testület fideszes elnöke, aki szerint feltételezhető, hogy a magyar állam tevékeny hozzájárulásával játsszák át orosz kézre a stratégiai jelentőségű magyar vállalatot.
   
Joggal fogalmazódik meg, hogy "Magyarország vagy béna kacsa, vagy Oroszország ügynöke" - mondta Németh Zsolt keddi sajtótájékoztatóján azzal kapcsolatban, hogy az osztrák OMV hétfőn eladta a Molban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Surgutneftegas-nak.
   
A fideszes politikus szerint jó esetben csak képtelen volt a magyar állam felkészülni a védekezésre, rossz esetben viszont - és azt gondolja, hogy a rossz eset megalapozottan feltételezhető - a "magyar állam tevékeny hozzájárulásával játsszák át orosz kézre a stratégiai jelentőségű Molt".
   
A Fidesz külügyi kabinetvezetője azért feltételezi ezt, mert szerinte nem fordult még elő az orosz energetikai expanzió történetében, hogy előzetes egyeztetés nélkül hajtott volna végre ilyen "behatolást" az orosz állam. 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Mol-papírok vásárlása nem okozott nagy megterhelést az oroszoknak

A Szurgutnyeftegasz története során első ízben vásárolt profiljába vágó külföldi tulajdont, amikor megvette a magyar Mol 21,2 százalékát a piaci ár kétszereséért, ám befolyása a cégnél korlátozott lesz, és Magyarországon az orosz konszernt pusztán pénzügyi befektetőnek tekintik - írta kedden a Kommerszant című orosz gazdasági lap.