szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kommerszant című orosz üzleti lap a Szurgutnyeftyegazt diplomáciai vonalon ellenőrzik – a Mol tovább védekezik az orosz részvényes ellen címmel, a Vedomosztyi című gazdasági napilap „Nem arra támadtak” címmel számolt be az ügylet állásáról csütörtökön.

A Kommerszant című lap részletesen beszámolt arról, hogy az orosz nagykövetet bekérették a budapesti külügyminisztériumba, s hogy a Mol folytatja a védelem előkészítését az alapszabály módosításával, valamint azzal, hogy lemondott az osztalékról, ami a részvények megszerzését még pénzügyi szempontból is haszontalanná teszi az orosz konszern számára.

A cikk Vitalij Krjukovot, a Kapital befektetési társaság szakértőjét idézve azt írta: a Mol-csomag megvásárlása mindenki számára meglepetés volt, és teljesen érthető, hogy a magyar kormányt érdekli, milyen tervei vannak a Szurgutnyeftyegaznak a stratégiai jelentőségű magyar céggel. „Gazdasági szempontból a Szurgutnyeftyegaz és a Mol szövetsége érdekes lehet: garantálná a nyersanyagellátást és elősegítené a magyar társaság oroszországi forrásbázisának bővítését" – mondta Krjukov. Lev Sznikov, a VTB Kapital szakértője hozzátette, hogy a részben a Mol tulajdonában lévő Zapadno-Malobalik olajmezőn csökken a kitermelés.

A lap szerint a szakértők egyetértenek abban, hogy a vásárlás a Szurgutneftyegaznak egyelőre nem hozott hasznot, viszont a csomag továbbadása nem lesz egyszerű, mivel azt egyrészt a társasági vezetésből eredő kockázatok terhelik, másrészt mivel az orosz konszern az aktuális piaci ár kétszeresét fizette érte.

A Vedomosztyi című lap az eladóhoz közelálló forrásokra hivatkozva azt írta csütörtökön, hogy az üzletet a napokban lezárják. A Mol már készül az új részvényes fogadására – írta a lap, s részletesen ismertetette az alapszabályban tervezett változtatásokat. A cikk szerint a Surgutnyeftegasnak aligha tetszik majd az a feltétel, hogy fel kell tárni a teljes tulajdonosi struktúrát, ezt ugyanis az orosz konszern évek óta nem teszi meg. Emellett a tervezett változtatások gyakorlatilag kizárják az igazgatótanács operatív leváltását – idézte a lap Dmitrij Sztyepanovot, egy tanácsadó cég szakértőjét.

A lap emlékeztetett rá, hogy a Szurgutnyeftyegaz 1996-ig csakis az igazgatótanács jóváhagyásával cserélhetett gazdát minden olyan részvénycsomag, amely a szavazatok 1 százalékánál szavazatnál többet biztosított tulajdonosának, majd ehelyett 1999-ben bevezették, hogy minden részvényes csak 1 szavazati joggal rendelkezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Amerikai szakértő: ne hagyjuk jóvá a Szurgut vásárlását a Mol-ban

A magyar kormány és parlament, valamint az Európai Unió számára is az jelentene kisebb kockázatot, ha nem hagyná jóvá a ködös tulajdonosi szerkezetű Szurgutnyeftyegaz orosz cég legutóbbi részvényvásárlási ügyletét - olvasható a Jamestown Alapítvány nevű washingtoni agytröszt hétfői elemzésében.

MTI Gazdaság

Amerikai szakértő: az oroszok becsapták a magyarokat a Mol-ügylettel

A Szurgutnyeftyegaz orosz olaj- és gázipari vállalat nagy mértékben túlfizette az osztrák OMV-től megvásárolt 21,2 százalékos Mol-részvénycsomagot; ez vagy egy átvételi kísérlet előkészítését jelzi vagy azt, hogy a Szurgutnyeftyegaz tovább akarja adni a pakettet más állami kötődésű orosz cégeknek - olvasható a washingtoni Jamestown Alapítvány elemzésében.

MTI Gazdaság

A Mol felveszi a kesztyűt a Szurgutnyeftyegaz ellen

Alapszabályában jelentős változtatásokat akar elfogadtatni az április 23-i közgyűlésen részvényeseivel a Mol, amelynek 21,2 százalékát a napokban vásárolta fel az orosz Szurgutnyeftyegaz. A BÉT honlapján kedden késő este megjelent tervezet több oldalról is jobban körülbástyázná a céget egy esetleges orosz felvásárlási kísérlet ellen, egyúttal javasolja a részvényeseknek, hogy a tavalyi év után ne fizessenek osztalékot, a teljes 2008. évi eredmény az eredménytartalékba kerüljön.

hvg.hu Gazdaság

Osztrák lapvélemény: fél a Mol az oroszoktól

A bécsi Wirtschaftsblatt gazdasági lap hétfői kommentárja szerint a „Lex Mol” sem tudná megvédeni a Molt a felvásárlástól, azután, hogy a Szurgutnyeftyegaz megszerezte az OMV kezében lévő jelentős részesedést. A cikk szerint erősíti a bizonytalanságot, hogy magyar politika a teljes átalakulás állapotában van, a pletykák még azt sem zárják ki, hogy Gyurcsány Ferenc a Gazpromhoz igazol.

MTI Gazdaság

Közel ötmillió saját részvényt adott kölcsön a Mol

A Mol Nyrt. 2009. április 8-án 4 965 582 darab Mol részvényt adott kölcsön az MFB Invest Zrt. részére a 2007. július 3-án közzétett saját részvény kölcsönadásáról szóló szerződés alapján - közölte az olajipari társaság a tőzsde honlapján csütörtökön.

MTI Gazdaság

Szurgutnyeftyegaz-Mol-ügylet: fenyegetőznek az oroszok?

Nem szükséges politikai síkra terelni a Szurgutnyeftyegaz Mol-részvényvásárlását – szólított fel szerdán egy moszkvai forrás, s egyben rámutatott: Moszkvában csodálkozást keltett a hír, amely szerint az orosz nagykövetet bekérették a külügyminisztériumba, s úgy vélik, talán csak egy korábban egyeztetett találkozóról van szó.

MTI Itthon

Sólyom aggódik a Mol-ügylet miatt

Sólyom László köztársasági elnök szerdán aggodalmát fejezte ki Hernádi Zsoltnak, a Mol elnök-vezérigazgatójának a cégben szerzett orosz olajipari vállalat tulajdonszerzésének hatásai miatt - közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH).

MTI Gazdaság

A Lukoilt nem érdekli sem a Mol, sem a Mazeikiu Nafta

Az orosz Lukoil olajtársaság szívesen vásárolna megfelelő áron finomító kapacitást Európában, de nincs semmilyen terve ajánlatot tenni sem a Molra, sem litvániai kapacitásra, mondta a cég vezérigazgatója, Leonyid Fedun egy befektetőknek rendezett tájékoztatón New Yorkban.