Direkt36: Pegasusszal figyelték meg a Szijjártót jachton lefotózó riportert
Az NSO kémszoftverének nyomait kutató Citizen Lab és az Amnesty International is megtalálta a Pegasus nyomait Németh Dániel telefonján.
Az NSO kémszoftverének nyomait kutató Citizen Lab és az Amnesty International is megtalálta a Pegasus nyomait Németh Dániel telefonján.
A hét elején derült ki, hogy az Apple üzenetküldője, az iMessage olyan sérülékenységgel rendelkezik, ami képes utat nyitni a Pegasus nevű hírhedt izraeli kémszoftvernek. De mivel is volt pontosan gond, és hogyan ellenőrizhető, hogy egy iPhone érintett-e a hibában? Mindenre válaszolunk.
Az ENSZ szakértői szerint a Pegasushoz hasonló programok sérti a szólásszabadságot, a sajtószabadságot és a magánélethez való jogot.
A DK politikusa azután döntött így, hogy egy újabb újságíróról derült ki, megfigyelhették az izraeli kémszoftverrel.
Csikász Brigitta - aki 2015-ig a hvg.hu, később az Átlátszó újságírója volt - korábban olyan európai uniós támogatásokkal való visszaélésekről is írt, amelyeket az EU csalás elleni hivatala, az OLAF is jelzett, de a magyar hatóságok nem foglalkoztak vele.
A Le Monde, a Mediapart oknyomozó portál és a Radio France is tagja a kémszoftverrel kapcsolatos botrányt feltáró Forbidden Storiesnak.
A miniszter szerint minden ország titkosszolgálata használ a Pegasushoz hasonló speciális programokat.
A demonstrálók a megfigyelési botrány miatt vonultak a Fidesz-székház elé. A résztvevők „ÁVH, ÁVH”-t, és „Diktátor, diktátor”-t skandáltak a menet alatt.
Az AEJ szerint az Európai Uniónak komolyan kell vennie az izraeli kémszoftverrel kapcsolatos botrányt.
Az izraeli kémprogramot a korábban megjelent cikkek szerint bevetették a magyar oknyomozó újságíró ellen is. Salev Hulió azt ígérte, ellenőrizni fogják, mi történt.
A telefonszáma is megváltozott a francia elnöknek.
Több feljelentés is érkezett az ügyészséghez, azt vizsgálják jelenleg történt-e, és ha igen, milyen bűncselekmény.
A német kancellár szerint csak olyan országoknak lenne szabad hozzáférniük az ilyen típusú szoftverekhez, amelyek ellenőrizni is tudják azok felhasználását.
A belügyminiszter szerint az elmúlt 11 évben nem folytattak a magyar titkosszolgálatok illegális megfigyelést.
A Pegasust gyártó cég tulajdonosa szerint az újságírók őrült információhiányra próbálnak valamit építeni, de egyben azt is bejelentették, hogy nem válaszolnak a továbbiakban újságírói megkeresésekre.
Pintér Sándor belügyminiszter állítása szerint soha nem jelentett ki olyat, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal ne vett vagy használt volna Pegasus-szoftvert.
A külügyminiszter arra is felhívta a figyelmet, hogy bőven lesz dolga majd a jövő hírszerzőinek.
Ahogy várható volt, egyre nagyobb port kavar a Pegasus-ügy – és szintén nem meglepő, hogy egyre több digitális népművészt megihlet.