szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német kancellár szerint csak olyan országoknak lenne szabad hozzáférniük az ilyen típusú szoftverekhez, amelyek ellenőrizni is tudják azok felhasználását.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Fontos, hogy ezek a kémszoftverek ne kerüljenek rossz kezekbe, ezért szigorúbban kellene ellenőrizni, hogy kik férhetnek hozzá ezekhez az eszközökhöz – mondta Angela Merkel csütörtöki sajtótájékoztatóján Berlinben.

A német kancellár hangsúlyozta, hogy nem lenne szabad, hogy olyan országok is hozzáférjenek az ilyen típusú szoftverekhez, ahol nem biztosított, hogy az igazságügyi hatóságok ellenőrzik azok felhasználását.

Merkel arra a vizsgálatra reagált, amelyből kiderült, hogy az izraeli NSO vállalat által gyártott Pegasus kémprogramot számos esetben használták sikerrel újságírók, politikusok és aktivisták megfigyelésére globális szinten. Magyarországon többek között a Direkt36 két munkatársának, vagy a hvg.hu volt újságírójának a telefonját is feltörték, de lehallgatták egy magyar fotós és Varga Zoltán, a Central Médiacsoport tulajdonosának telefonját is.

A Pegasus-ügyről ide kattintva olvashat bővebben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!