szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Pintér Sándor belügyminiszter állítása szerint soha nem jelentett ki olyat, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal ne vett vagy használt volna Pegasus-szoftvert.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Ezek olyan szakmai kérdések, amelyekre nekem igazságügyi miniszterként semmiféle rálátásom sincsen, én a jogszabályok betartásáért felelek” – ezt válaszolta Varga Judit igazságügyi miniszter a Telexnek arra a kérdésre, hogy vásárolt-e Magyarország a Pegasus nevű kémszoftverből.

„Magyarországon alkotmányvédelem zajlik, ugye ez azt jelenti, hogy az alkotmányos rend elleni, illetve mindenféle hírszerzés-gyanús eseteket, tevékenységeket kell vizsgálni. És ezeknek a tevékenységeknek a vizsgálatáért a szakmai irányítás a belügyminisztériumhoz tartozik és a szakszolgálatokhoz” – közölte Varga Judit.

Az igazságügyi miniszter elmondta, hogy

nem ő adja vagy tagadja meg, hogy kinek a lehallgatására adnak engedélyt, ezek „ki vannak szervezve”, Völner Pál államtitkár jogosult erre.

Varga szerint az egész ügy nemzetközi hisztériakeltés.

Pintér Sándor arra a kérdésre, hogy ki tudja-e jelenteni, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal nem használt és nem vett ilyen eszközt, azt mondta, hogy soha nem volt és most sincs olyan kijelentése.

A belügyminiszter szerint a kérdésről Stummer Jánost, az Nemzetbiztonsági bizottságának elnökét kell megkérdezni. A testület fideszes alelnöke, Halász János egyébként azt mondta a jobbikos politikusnak, hogy nem indokolt a bizottság ülésének összehívása, mert a “baloldali sajtóban megjelent hírek megalapozatlanok és pusztán a politikai hangulatkeltést szolgálják.”

Stummer János ennek ellenére szerdán azt közölte, hogy mégis összehívják a bizottságot.

Én arra kértem az imént a bizottság fideszes és KDNP-s tagjait, hogy ne akadályozzák a készséges belügyminisztert és tegyék lehetővé, hogy határozatképes legyen az ülés"

– írta a testület elnöke.

Pintér egyébként korábban azt mondta, hogy elmegy az ülésre, amennyiben az zárt lesz.

Gulyás Gergely kedden nem tagadta, hogy Magyarország is vásárolt az izraeli kémszoftverből, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta az RTL Klubnak, hogy nem a kormány dönt arról, milyen eszközt használnak megfigyelésre.

A Pegasus-ügyről részletesen tájékozódhat a következő link alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Pegasus-ügy: A Fidesz joggal tart attól, hogy egy kormányváltás után minden kiderül

Több lehetőség is van a megfigyelési ügy kivizsgálására, de ebből a Fidesz egyet már kilőtt, és valószínű, hogy a másik kettőben, a parlamenti vizsgálóbizottság létrehozásában, illetve a nemzetbiztonsági bizottság ténymegállapító vizsgálatában sem lesz partner. Erre pedig politikai megfontolásból folyamodhatnak a kormánypártok.