szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az izraeli kémprogramot a korábban megjelent cikkek szerint bevetették a magyar oknyomozó újságíró ellen is. Salev Hulió azt ígérte, ellenőrizni fogják, mi történt.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Ki fogjuk vizsgálni ezt az ügyet, és ha ő célpont volt, akkor leállítjuk a programot ellene. Akárki is használta azt ellene, elfogadhatatlan, hogy ilyen történjen

– mondta Salev Hulió, az NSO egyik alapítója és vezérigazgatója csütörtökön, aki egy izraeli rádió műsorában szerepelt együtt Panyi Szabolccsal.

A Direkt36 vasárnap írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak ellenzéki politikusok, médiatulajdonosok, gazdasági szereplők, tényfeltáró újságírók, köztük Panyi Szabolcs is, az oknyomozó műhely újságírója, akinek a telefonját bizonyíthatóan feltörték. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak. A kormány hárít, de nem tagad.

A Telex szerint az NSO vezetője azt is hangsúlyozta, hogy az NSO egy technológiai vállalat, amely rendszereket ad el országoknak. Arra a kérdésre, hogy Magyarország a történtek után is az ügyfele lesz-e az NSO-nak, Hulió azt mondta, nem beszélhet az ügyfeleiről. Erre úgy reagált a rádiós, hogy az ügyfelük a magyar kormány. „Pont erről beszélek, ez az, amiről nem beszélhetek. Ellenőrizni fogjuk, mi történt, ha pedig az állítások igazak, akkor leválasztjuk a rendszert.”

Hulió egyébként korábban azt mondta, "újságírók, emberi jogi aktivisták, civil társadalmi szervezetek kívül esnek a határokon. Annak az ügyfélnek, aki újságírót vagy emberi jogi aktivistát hallgat le, számomra abban a pillanatban megszűnik az ügyfél státusza."

Ugyanakkor a vezérigazgató korábban egészen más hangot ütött meg, gonosz és lejárató kampányról is beszélt már az üggyel kapcsolatban és az oknyomozó projekt résztvevőit támadta a nyilatkozataiban. Egészen konkrétan azt mondta, hogy „őrült információhiányra próbálnak valamit építeni”.

Azt is kijelentette az NSO szerdán, hogy a továbbiakban nem válaszolnak a média megkereséseire a Pegasus-ügyben, mert szerintük figyelmen kívül hagyják a tényeket.

Pegasus-ügy: az NSO gonosz és lejárató médiakampányról beszél

A Pegasust gyártó cég tulajdonosa szerint az újságírók őrült információhiányra próbálnak valamit építeni, de egyben azt is bejelentették, hogy nem válaszolnak a továbbiakban újságírói megkeresésekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Pegasus-ügy: Hétfőn ül össze a nemzetbiztonsági bizottság

Július 26-ra hívta össze a nemzetbiztonsági bizottságot a testület elnöke a megfigyelési botrány ügyében. A Fidesz kezdetben elzárkózott a téma tárgyalásától, de közben a kormány nyilatkozatai felpuhultak. A jelek szerint valamilyen vizsgálat folyt az ügyben, lenne tehát miről beszélni – igaz, csak zárt ajtók mögött lehet.