szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Pegasust gyártó cég tulajdonosa szerint az újságírók őrült információhiányra próbálnak valamit építeni, de egyben azt is bejelentették, hogy nem válaszolnak a továbbiakban újságírói megkeresésekre.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A Pegasus nevű kémszoftvert gyártó izraeli NSO vállalat tulajdonosa azt állítja, hogy semmi közük nincsen az állítólag megfigyeltek telefonszámait tartalmazó ötvenezres listához.

Vasárnap hozta nyilvánosságra 17 médiaszervezet közösen egy oknyomozó projekt eredményeit, amelyek szerint az NSO izraeli cég Pegasus nevű kémszoftverével világszerte legalább 180 újságíró, 600 politikus és 85 emberi jogi aktivista, valamint 65 vállalatvezető okostelefonját törték fel. A rendelkezésre álló adatok alapján legalább 50 ezer célpontja volt a Pegasusnak, közöttük több mint 300 magyarral.

Salev Hulió, a cég egyik alapítója és vezérigazgatója a Kalkaliszt című izraeli gazdasági újságnak azt mondta, hogy az NSO-nak semmi köze az ismeretlen eredetű ötvenezres listához, és tagadta, hogy a szoftverrel rosszindulatú tevékenységet végeztek volna.

"Körülbelül egy hónappal ezelőtt azzal fordultak hozzánk, hogy a piacon egy lista kering. Azt állították, hogy feltörték az NSO szervereit Cipruson, és hogy vigyáznunk kell" – mondta Hulió a Kalkalisztnak.

"Ellenőriztük. Nincsenek szervereink Cipruson, nincsenek ilyen listáink, és a számnak sincs semmi értelme. Később két ügyfelünk is szólt nekünk, hogy megkeresték őket, azt állítván, hogy létezik ez az NSO-val kapcsolatos lista. Kaptunk néhány képernyőképet, és láttuk, hogy nem hasonlít a Pegasus rendszerére, a szerveren látható kép különösen nem ilyen, hanem egy HLR Lookup szerver. Arra jutottunk, hogy ez egy vicc" – állította Hulió.

"Őrült információhiányra próbálnak valamit építeni" – közölte Hulió. "Azt mondják, hogy a lista kiszivárgott. De honnan szivárgott ki? Nem mondják meg, hogy ki szivárogtatta ki, de honnan szivárgott ki? Kihez tartozik a lista? Ki készítette? Miért nincsenek erről adatok? Ez abszurd" – vélekedett a kémszoftver izraeli gyártója.

Mit tud a hírhedt Pegasus program, ha rákerül valaki telefonjára? Szó szerint mindent

Nem igényel felhasználói figyelmetlenséget a világraszóló megfigyelési botrányt kirobbantó Pegasus - a program a mobil tulajdonosának egyetlen mozdulata nélkül csempészhető be a telefonra. Ami ezután következik, az is figyelemreméltó: a kémszoftver olyannyira mindentudó, hogy több jogosultságot szerez magának a készüléken, mint amennyi a mobil használójának lehet.

"Ügyfeleink évente átlagosan száz célpontot határoznak meg. Az NSO megalakulása óta nem érhettünk el ötvenezer célponthoz. A Pegasusnak negyvenöt ügyfele van, egyenként évi százas számokkal. A listán olyan országok is szerepelnek, amelyek nem ügyfeleink, és az NSO-nak egyáltalán nincs listája, amely központosítja a Pegasus összes célpontját, pusztán azért, mert maga a vállalat nem tudja valós időben, hogyan használják ügyfelei a rendszert" – magyarázta az üzletember.

Hulió elutasította a civilek lehallgatásának vádjait. "Újságírók, emberi jogi aktivisták, civil társadalmi szervezetek kívül esnek a határokon. Annak az ügyfélnek, aki újságírót vagy emberi jogi aktivistát hallgat le, számomra abban a pillanatban megszűnik az ügyfél státusza. Miért? Mert nem ez a rendszer célja. Ismerjük, és felismerjük az ilyesmit. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy megakadályozzuk a visszaéléséket" – hangsúlyozta.

Az NSO szerda kiadott egy közleményt is „Ami sok, az sok!” címmel, amiben azt írták, hogy a továbbiakban nem válaszolnak a média megkereséseire a Pegasus-ügyben, mert szerintük figyelmen kívül hagyják a tényeket, egyben érdekcsoportok által erőltetett gonosz és rágalmazó kampányt emlegetnek.

A továbbiakban is tagadják, hogy a listához közük lenne, szerintük az azon szereplő számok nem kapcsolódnak az NSO-hoz. Azt is írták, hogy kivizsgálják az esetleges visszaéléseket (ahogy szerintük mindig is tették), szükség esetén, akár le is állítják a rendszert.

A közleményben azt is közölték, hogy folytatják a küldetésüket, amit úgy jellemeztek, hogy segítenek a kormányoknak abban, bűncselekmények ellen küzdjenek, illetve katasztrófák esetén segítséget tudjanak nyújtani a bajba jutottaknak.

Az izraeli kémcég alapítója: "Nem létezik listánk célszemélyekről"

Több millió dollárért vásárolhatják meg kormányok a Pegasus kémprogramot, de az NSO megszakítja az együttműködést azokkal a kormányokkal, amelyek a szoftvert újságírók, ellenzékiek és emberjogi aktivisták ellen használják - mondta Hulio Shalev, az NSO nevű biztonsági cég egyik alapítója a globális botrány kitörése után két nappal egy izraeli rádióműsorban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!