szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Több feljelentés is érkezett az ügyészséghez, azt vizsgálják jelenleg történt-e, és ha igen, milyen bűncselekmény.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Nyomozást rendelt el a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség több feljelentés nyomán jogosulatlan titkos információgyűjtés bűntettének gyanúja miatt a Pegasus ügyben.

Az ügyészség rövid közleményében azt is hozzátette, hogy a nyomozás feladata a tényállás, és annak megállapítása, hogy történt-e, és ha igen, milyen bűncselekmény.

Két nappal korábban a Legfőbb Ügyészség még arról tájékoztatott, hogy „az ügyészségre érkezett feljelentést a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervezeti egységeink vizsgálják”.

A francia sajtó arról írt pár napja, hogy a párizsi ügyészség már javában nyomoz a feltételezett jogsértések miatt.

A lehallgatási ügy miatt több beadvány is érkezett a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH), ám az adatvédelmi biztos, Péterfalvi Attila szabadságát tölti, így majd csak akkor dönt esetleges vizsgálatról, ha arról visszatért. Erre legkorábban augusztus 3-án van esély.

Pegasus-botrány: Péterfalvi Attila szabadságon van, majd csak két hét múlva dönt vizsgálatokról

A Pegasus-féle megfigyelési ügyben több beadvány is érkezett már a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz.

A Direkt36 vasárnap írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, a hvg.hu korábbi újságírója, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.

Az ügy nemzetközi szinten is komoly hullámokat vetett, Magyarországon pedig a kormány a szokásos érvkészletet vette elő: szerintük Soros és a baloldali pártok tehetnek mindenről.

A Pegasus-ügyről szóló cikkeinket ide kattintva olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Pegasus-ügy: Hétfőn ül össze a nemzetbiztonsági bizottság

Július 26-ra hívta össze a nemzetbiztonsági bizottságot a testület elnöke a megfigyelési botrány ügyében. A Fidesz kezdetben elzárkózott a téma tárgyalásától, de közben a kormány nyilatkozatai felpuhultak. A jelek szerint valamilyen vizsgálat folyt az ügyben, lenne tehát miről beszélni – igaz, csak zárt ajtók mögött lehet.