Jöhet az „ítéletnapi” olajár? Az elemzők óvatosak
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.
Bár az utóbbi napokban volt egy minimális fordulat, a hosszabb tendencia az, hogy egyre olcsóbb a benzin és a gázolaj a hazai kutakon, és további áresés várható. A háttérben Trump elnök vám- és külpolitikai húzásai állnak, illetve Szaúd-Arábia olajárháborúja.
Nullára csökkentené a Trump-kormányzat Irán olajexportját, amely a szankciók kijátszásával évi több mint 50 milliárd dollár bevételt hoz. Ez azonban vissza is üthetne, így egyelőre kivár az amerikai elnök.
Rövid távon a közel-keleti események rángatják a kőolaj árát, de hosszabb távon csökkenő keresletet jósolnak, miközben a kínálat bővül. Vajon meddig mehet fel a nyersolaj jegyzése, ha az izraeli–iráni szembenállás teljes háborúvá fajul, vagy akár „csak” megakad a szállítás a Perzsa-öbölben?
Ettől egyebek mellett az üzemanyagok további drágulása várható.
Az iráni elnök helikoptere vasárnap zuhant le, és a világpiac egy pillanatra aggódott: nem lesz-e nagyobb áremelkedés ennek következtében.
A szakértők inkább azt kérdezik: van olyan tényező, ami nem a drágulás irányába hat?
A második negyedévre is meghosszabbította az OPEC+ a termelésvisszafogást, hogy feltornázza az olajárakat.
Az afrikai ország nem akarja visszafogni termelését.
December végéig fenntartja az OPEC-ben közösen vállalt mértéken felüli önkéntes olajtermelés-csökkentést Oroszország és Szaúd-Arábia, a „olajpiac stabilitása" érdekében.
Az Opec+ főtitkára szerint a kőolaj ára továbbra is emelkedni fog, mivel az energia iránti kereslet növekszik.
Tíz hónapos csúcson az olajár, mert egyelőre beválik a nagy olajtermelő országok kitermelést visszafogó politikája, amely gyengíti a világgazdaságot. Egyes szakértők szerint az OPEC+ megcélozza a 100 dolláros árat is.
Kusza kritériumok alapján enged be új tagokat a BRICS-csoport, amely a multipoláris világrendben akar saját erőközpontot létrehozni Amerikával és szövetségeseivel szemben, de könnyen a nagyhatalmi célokat tápláló Kína segédcsapata lehet.
Beválik Szaúd-Arábia taktikája: kevesebb olaj kitermelése áremelkedést idéz elő. Az alacsonyabb árak az év elején megnyirbálták az Aramco profitját: a hétfőn közzétett jelentés brutális csökkenést mutat a második félévben.
Szaúd-Arábia ígéretet tett arra, hogy júliustól további napi 1 millió hordóval csökkenti a kitermelést.
Túl olcsó az olaj, a kartell tovább szűkítheti a kínálatot.
A Fitch szakértői szerint a kereslet emelkedését csak részben fedezi majd a magasabb észak- és dél-amerikai kitermelés, amely napi 1,7 millió hordó pluszmennyiséget adhat hozzá a globális kínálathoz.
Azzal, hogy az OPEC+ a hétvégén meglepetésszerűen bejelentette: csökkenti a kitermelést, az olajárak megugrásához vezet, és így a jegybankok inflációellenes politikája is súlyos csapást szenved el. Különösen problémás a helyzet Európában, mert a kontinens nettó olajimportőr.
Nagyjából napi 1,15 millió hordóval, úgymond önkéntes alapon csökkenti a felhozatalt az OPEC+ több kitermelője. A bejelentés szerint a lépésre a piaci stabilitás érdekében van szükség.