Jöhet az „ítéletnapi” olajár? Az elemzők óvatosak

Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.

Jöhet az „ítéletnapi” olajár? Az elemzők óvatosak

A szokásosnál is feszültebb a Közel-Kelet. 21 hónapja tart Izrael gázai háborúja, tavaly élesedett a libanoni front is. A jemeni hutik megakasztották a vörös-tengeri hajózást, amely azóta sem zavartalan. A múlt hónapban pedig a 12 napos izraeli–iráni légi háború borzolta a kedélyeket, s a konfliktusba az USA is bekapcsolódott. A nyersolaj ára mégsem emelkedett az égbe.

A hordónkénti (159 liter) ár egy viszonylag szűk sávban maradt, és amilyen gyorsan, nagyjából 10 százalékkal megugrott az izraeli légicsapások megindítására, ugyanolyan fürgén vissza is süllyedt a tűzszünet hírére. A geopolitikai kockázatokat általában tükröző Brent típus és az amerikai könnyűolaj (WTI) jegyzése e hét elején is 70 dollár alatt mozgott, jelentősen elmaradva az év eleji 90 dolláros szintektől.

A feszültség idején tapasztalt emelkedés ugyan nem volt kevés, de nem is nevezhető pánikszerűnek.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.