Leszállt Prigozsin magángépe Minszkben
Putyin egykori szövetségese lázadása után elhagyta Oroszországot – néhány órával azután, hogy az orosz elnök a lázadók büntetését ígérte meg.
Putyin egykori szövetségese lázadása után elhagyta Oroszországot – néhány órával azután, hogy az orosz elnök a lázadók büntetését ígérte meg.
A britek egyelőre nem kommentálták ezt a bejelentést.
Egyesek szerint Putyin rendezte meg a Wagner vezetője által irányított, és fura véget ért hétvégi puccskísérletet, így tesztelve saját elitjét. És ha meg is gyengült Prigozsin akciója miatt, éppen az elbukott kísérlet révén szilárdíthatja majd meg a hatalmát. Ez a teória azonban több sebből vérzik. Elemzés.
Gideon Rachman szerint a meghiúsult államcsínykísérlet után Oroszország nem tud visszatérni a normális kerékvágásba. Prigozsin letépte Putyinról a propaganda-gúnyát - állapítja meg a Frankfurter Allgemeine Zeitung és felteszi a kérdést: örvendezhetnek-e a bárányok, amikor a farkasok egymásnak esnek? Válogatás a világlapok írásaiból, melyek a Kreml ügyein kívül elemzik Irán és Izrael törekvéseit is.
A puccson túl az elemzők amiatt is aggódnak, hogy Oroszországban bevezethetik a statáriumot, mivel annak kedvezőtlen hatása lehet a kikötőkben és a termelési létesítményekben dolgozó munkaerőre.
Ez nem meglepő, mivel Hszi Csin-ping fontos szövetségesként tekint Putyinra, ugyanakkor a kormányközeli újságírók, tudósok és hírkommentátorok nem mulasztották el megjegyezni, hogy a lázadás alaposan megtépázta szemükben Moszkva eddigi nimbuszát.
A történész szerint az orosz állam csak felülről irányított „forradalmakkal” változtatható meg.
Noha a Wagner-csoport vezére, Prigozsin elszámította magát és végül neki kellett visszavonulnia, akciója rávilágított arra, mennyire sebezhető belülről Putyin rezsimje, ahogy arra is, hogy az orosz elnök már nem képes ugyanolyan kontroll alatt tartani a hatalmi gépezetet, mint korábban.
A Wagner vezére ellen az oroszok ejtenek minden vádat, az azonban egyelőre tisztázatlan, hogy mi lesz a Wagnerrel. Annyi Putyin szóvivőjének közleményéből viszont kiderült: azon Wagneresek, akik nem vettek részt a felkelésben, szerződést írhatnak alá a védelmi minisztériumban, akik részt vettek benne, azok ellen sem emelnek vádat.
Egy Twitterre felkerült kép szerint Moszkva védelmére készül az orosz hadsereg.
Oroszországban a felhasználók jelentős része már nem éri el a Google Newst, és állítólag Prigozsin nevét is elkezdte cenzúrázni az orosz Google-ként emlegetett Yandex.
Több más országhoz hasonlóan Franciaország és Németország is jelezte, hogy szorosan figyelemmel követik az oroszországi eseményeket. Az Európai Bizottság szóvivője szerint az Európai Unió belső ügynek tekinti azt, ami Oroszországban történik.
Rácz András Oroszország-szakértő a Facebookon írt arról, min áll vagy bukuk Jevgenyij Prigozsin akciója.
Donald Trump ellen szövetségi vádemelés zajlik. Amerika és Kína emelik a tétet Tajvannal kapcsolatban. Az ukrajnai háború vége korántsem látszik. Az elnökválasztás pedig vészesen közeleg. Közéleti podcastunk legfrissebb adásában összefoglaltunk mindent, ami az amerikai kül- és belpolitikában történt az elmúlt hónapokban, és megnéztük, meddig fokozódhat a nagyhatalmak közti feszültség és vajon lehet-e Donald Trump újra az Egyesült Államok elnöke.
Hogy az elnököt félretegyék, arra leginkább az orosz elitnek van esélye, mondta Beevor a Die Weltnek adott interjúban.
Az ukrán katonai hírszerzés vezetője korábban arról beszélt, információik vannak arról, hogy az orosz erők aláaknázták a zaporizzsjai atomerőmű hűtőrendszerét.
Aligha szerencsés időzítés, hogy a szomszédban zajló háború közepette Csákberényben újjáépített katonai emlékművet avattak a második világháborúban elesett szovjet katonáknak. Néhány hónappal korábban Gödöllőn is volt egy hasonló emlékhelyavató, amin az orosz követség katonai attaséja kifejtette: az akkorihoz hasonló küldetést hajtanak végre katonáik Ukrajnában a "nácizmus alóli felszabadítás" érdekében. Hogy a magyar kormány mit szól ehhez, azt hiába kérdeztük. Az oroszok szerint hosszú és nehéz tárgyalások után jutottak el az avatásokig.
Komoly támadást indítottak az ukrán kormányzat e-mail-szerverei ellen az orosz hírszerzéshez köthető hackerek, számos információt láthattak így.
Az orosz férfi magyar szélsőséges szervezetekkel építhetett ki kapcsolatot, Toroczkai László egyik rendezvényén is megjelent, de belekeveredett egy olyan fegyverbizniszbe is, ami az Egyesült Államok érdekeit sértette. Gorjevet végül az ukrajnai háború kirobbanása után utasították ki Szlovákiából.