szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A történész szerint az orosz állam csak felülről irányított „forradalmakkal” változtatható meg.

Rövid bejegyzést tett közzé Mitrovits Miklós történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közép-Európa Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa a Wagner zsoldoshadsereg szombati akciója kapcsán, amely azzal zárult, hogy a vezetőjük, Jevgenyij Prigozsin kiegyezett a Kremllel.

„Aki ismeri az orosz történelmet, az tudja, hogy álcárok és parasztfelkelők, legyenek azok Dmitrijek vagy Pugacsovok, nem döntik meg a birodalmat legyen az akármilyen gyenge is. Az orosz állam alulról nem, csak felülről irányított »forradalmakkal« változtatható meg” – írta a történész a közösségi oldalán.

A változáshoz ezen túl szerinte „kell az állami nomenklatúra támogatása, anélkül nem megy”.

Úgy látja, ami szombaton történt, „az az orosz állam gyengeségének és a káosz jele, de ebből támogatás nélkül nem lesz semmi. És nem is kell, hogy legyen, Prigozsinnal nem lennénk előrébb. Egy 1991-es Jelcin pedig egyelőre nincs a láthatáron sem…”

Mit hoz a másnap Putyinnak és Prigozsinnak? - percről percre az oroszországi helyzetről

Kiegyezett a Kremllel és elhagyta az elfoglalt Rosztov-na-Donu városát a Wagner zsoldoshadsereg vezére, Jevgenyij Prigozsin. Közte és Vlagyimir Putyin orosz elnök között állítólag a belarusz elnök, Aljakszandr Lukasenka közvetített. A Wagner nyílt lázadásának vége után mindenki azt találgatja, milyen következményei lesznek az előző napi eseményeknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kacskovics Mihály Béla Világ

Prigozsin elhagyja Oroszországot, kiegyezett a Kremllel

A Wagner vezére ellen az oroszok ejtenek minden vádat, az azonban egyelőre tisztázatlan, hogy mi lesz a Wagnerrel. Annyi Putyin szóvivőjének közleményéből viszont kiderült: azon Wagneresek, akik nem vettek részt a felkelésben, szerződést írhatnak alá a védelmi minisztériumban, akik részt vettek benne, azok ellen sem emelnek vádat.