szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Donald Trump ellen szövetségi vádemelés zajlik. Amerika és Kína emelik a tétet Tajvannal kapcsolatban. Az ukrajnai háború vége korántsem látszik. Az elnökválasztás pedig vészesen közeleg. Közéleti podcastunk legfrissebb adásában összefoglaltunk mindent, ami az amerikai kül- és belpolitikában történt az elmúlt hónapokban, és megnéztük, meddig fokozódhat a nagyhatalmak közti feszültség és vajon lehet-e Donald Trump újra az Egyesült Államok elnöke.

Rég volt olyan mozgalmas egy-másfél éve az Egyesült Államoknak geopolitikailag, mint most: Ukrajna orosz megszállása azonnal aktivizálta az USA-t mint globális nagyhatalmat, idő közben pedig élesedett a szembenállás Kínával is, legfőképp Tajvan apropóján.

Probléma pedig házon belül is akad – momentán az az abszurd tény, hogy a káoszos elnökség és az arra csak lapot húzó, azt követő időszak ellenére Donald Trump komoly esélyekkel indulhat a 2024-es választáson. Igaz, ezt nehezíti, hogy szövetségi szinten is vádat emeltek ellene, amelyre más elnöknél még nem volt példa.

A Fülke legfrissebb adásában összefoglaltuk az elmúlt hónapok eseményeit Amerikában és megvizsgáltuk, mekkora esélye van egy amerikai-kínai összecsapásnak, annak, hogy kihátrál az USA Ukrajna mögül, illetve annak, hogy Donald Trumpból újra elnök lesz. Nagy Iván László vendége Nagy Gábor, a HVG hetilap Világ rovatának vezetője és Bábel Vilmos, a hvg.hu újságírója volt.

Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcasts-on, Google Podcasts-on vagy SoundCloudon!

  • 1:12: Vádat emeltek Donald Trump ellen, szövetségi ügyben – hol tart ez a sztori?
  • 3:12: Mennyire reális az, hogy az eljárásnak eredménye, de legalább közvetlen, negatív hatása lesz Trump esélyeire?
  • 5:00: Pontosan mit követhetett el Donald Trump, milyen iratokat találtak a floridai rezidenciáján?
  • 7:36: Mi mérgesítette el a közelmúltban az amerikai-kínai viszonyt?
  • 9:06: Milyen hatással volt a két ország kapcsolatára az ukrajnai háború?
  • 10:33: Mennyire reális veszély az, hogy katonai összecsapás legyen a két nagyhatalom között? Meddig menne el az USA Tajvanért?
  • 20:00: Milyen érdeke fűződik az Egyesült Államoknak Tajvan megvédéséhez?
  • 22:23: Mikor kisebb az eszkaláció valószínűsége – Biden vagy Trump (vagy bármilyen republikánus) elnökségével?
  • 23:41: Meddig tud Amerika Ukrajna harcostársa lenni úgy, ahogy azt Kijevben szeretnék?
  • 31:18: Mennyire megosztott az amerikai törvényhozás és közvélemény Ukrajnával kapcsolatban?
  • 46:25: Mennyi esélye van Ron DeSantisnak Donald Trump ellen?
  • 50:01: Hogyan lehet az, hogy a négy év botrányos elnökség és az azóta eltelt, Capitolium-ostrommal és bírósági eljárásokkal fűszerezett időszak fényében is egyre erősebb Donald Trump?
  • 55:16: Milyen állapotban van az amerikai jobboldal? Mennyire egységes és mennyire segíti a demokratákat, hogyha házon belüli konfliktusok vannak az ellenfélnél?
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László Itthon

Fülke: A gyűlöletre játszott, de az LMBTQ-közösséget erősítette meg – kétéves a homofóbtörvény

Szimpla megfélemlítés vagy tényleges elnyomás volt a cél? Sikerült-e az embereket megfertőzni a homofób propagandával? Mikorra kaszálhatja el az EU a gyermekvédelemnek álcázott kirekesztést? Milyen személyes fájdalmakat okoz nap mint nap, ha valaki nem élhet az általa megélt nemének megfelelően? Hogyan beszéljünk homofób ismerőseinkkel? Ezekre a kérdésekre válaszolt közéleti podcastunkban Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője a homofóbtörvény elfogadásának második évfordulóján.

Nagy Iván László hvg360

Mi vezérli Amerikát és az EU-t, amikor Orbánt vegzálja? – interjú Cas Muddéval

Mi volt az elmúlt év legfontosabb politikai fejleménye Magyarországon? Mi lehet abból, hogy Orbán Viktor sosem volt ennyire elszigetelve az EU-ban és a világban, mint most? Sikerült-e legyőzni a populistákat Nyugaton, és ha igen, az európai integráció kudarca-e, hogy Közép-Kelet-Európát a szélsőségesekkel azonosítják? Van-e olyan erős a gender- és woke-ellenes üzengetés, mint az iszlamofóbia volt? Egyebek között ezekről kérdeztük Cas Muddét, a Georgia-i Egyetem holland politológusát, a szélsőjobb és a populizmus egyik legbefolyásosabb nemzetközi kutatóját.