szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A puccson túl az elemzők amiatt is aggódnak, hogy Oroszországban bevezethetik a statáriumot, mivel annak kedvezőtlen hatása lehet a kikötőkben és a termelési létesítményekben dolgozó munkaerőre.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Enyhén emelkedett hétfőre az olaj ára, miután az orosz zsoldosok hétvégi sikertelen lázadása kérdéseket vetett fel a nyersolajellátással kapcsolatban – írja a Reuters. A tisztánlátást a részvények sem segítették, ugyanis a befektetők kivárásra játszottak.

A Brent nyersolaj határidős jegyzése legutóbb 0,4 százalékkal 74,14 dolláron állt, miután korábban 74,80 dollárig emelkedett. Az MSCI Japánon kívüli ázsiai-csendes-óceáni részvényindexe háromhetes mélypontra süllyedt.

A japán Nikkei is megugrott, és legutóbb stagnált. A biztonságos menedékként szolgáló jen értéke enyhén emelkedett, amit segítettek a jent támogató esetleges kormányzati beavatkozásra vonatkozó utalások, valamint egy összefoglaló, amely szerint a központi bank igazgatótanácsának egyik tagja júniusban vitát sürgetett a hozamgörbe-szabályozási politikájáról.

Az S&P 500 és az európai határidős indexek 0,3 százalékkal emelkedtek.

A később kérészéletűnek bizonyult szombati lázadásuk alatt a wagneristák előbb elfoglalták a déli Rosztov-na-Donu városát, majd Moszkva felé nyomultak tovább és az ukrajnai háborút irányító orosz katonai vezetés eltávolítását követelték.

A Wagner csapatai azt követően döntöttek a visszavonuló mellett, miután egyezséget kötöttek, amely garantálta biztonságukat és vezetőjük, Jevgenyij Prigozsin Belaruszba való távozását. Azt egyelőre nem tudni, hogy a történteknek milyen következményei lesznek az ukrajnai háborúra nézve, bár Vlagyimir Putyin orosz elnök tekintélyét alaposan megtépázták.

„Az oroszországi belső instabilitás közepette megnőtt a geopolitikai kockázat” – mondta Jorge Leon, a Rystad Energy elemzője. „Így az elkövetkező napokban valószínűleg az olajárak kismértékű emelkedését fogjuk látni, ha a helyzet nem romlik”.

Az RBC Capital Markets elemzői aggódnak, hogy Oroszországban bevezethetik a statáriumot, mivel annak kedvezőtlen hatása lehet a kikötőkben és a termelési létesítményekben dolgozó munkaerőre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András hvg360

Így szabadult el Jevgenyij Prigozsin, Putyin bulldogja, a Wagner zsoldoshadsereg vezére

Üstökösként robbant be az orosz politikába Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoshadsereg alapítója és parancsnoka, ám könnyen meglehet, hogy a közéletből való távozása sem lesz felemelkedésénél lassabb. Most mindenesetre ott tart, hogy zsoldosaival gyakorlatilag fellázadt az orosz hadsereg – és így közvetve Vlagyimir Putyin elnök – ellen, és csapataival ellenőrzése alá vonta az orosz-ukrán határ közelében lévő Rosztov és Voronyezs katonai objektumait. A meglepő eseményeknek egy nap alatt vége lett, Prigozsin szombat éjjel kiegyezett a Kremllel, és elhagyja Oroszországot. Cikkünket a szombat éjjel történtekkel frissítettük.